Trzymaj  Formę!

W dniu 20.10.2016 r. odbyło się szkolenie inaugurujące XI edycję programu „Trzymaj Formę’’ adresowane do nauczycieli, koordynatorów szkolnych programu. Szkolenie odbyło się w sali konferencyjnej  siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w  Rawie Mazowieckiej.

W trakcie szkolenia pracownik Promocji Zdrowia  i Oświaty Zdrowotnej podsumowała realizację X edycji programu oraz przedstawił  wytyczne do realizacji XI edycji w nowym roku szkolnym 2016/2017

Następnie pracownik Sekcji Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku omówił obowiązujące od 1 września 20016 roku Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26.07. 2016 roku w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

Celem programu jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych poprzez promocję aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.
Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu , dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami, opiekunami i środowiskiem lokalnym, opracowują własne sposoby i formy propagowania zasad zdrowego stylu życia, zarówno w szkole jak i w swojej rodzinie.

Nadwagę lub otyłość ma ponad 22% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce, a odsetek uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z nadwagą lub otyłością w woj. łódzkim wynosi 29,8%.
Otyłość jest uważana za jedno z najgroźniejszych schorzeń przewlekłych to choroba XXI wieku.

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, ponieważ osób borykających się z problemem nadwagi jest coraz więcej.

Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu bardzo groźnych chorób. Prowadzi m.in do udaru, miażdżycy, a te właśnie choroby są na pierwszym miejscu pod kątem zgonów w Polsce.
Należy pamiętać, że otyłość ma bezpośredni wpływ na problemy nowotworowe – nowotwór trzustki, nerek, nowotwór jelita grubego, prostaty czy rak piersi.

Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości są złe nawyki żywieniowe, stres, brak ruchu i podjadanie między posiłkami. Osoby, które chcą zachować zgrabną sylwetkę, muszą nie tylko regularnie spożywać śniadania, ale również jeść 4-5 posiłków dziennie. Jest to niezwykle ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto, aby nie narzekać na zbędne kilogramy, należy zminimalizować używanie soli, ponieważ zatrzymuje w organizmie wodę.

Fundamentem jest edukacja. Począwszy od 2006 r. w szkołach podstawowych i gimnazjach powiatu rawskiego realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”, promujący zasady zbilansowanej diety i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży

dsc03487