Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

w Tomaszowie Mazowieckim

strona główna :: kontakt :: przetargi :: oferty pracy :: linki


Informacje

EBOLA
Dla interesantów
Informacje dla rolników
Bezpieczeństwo żywności
Dokumenty
Kierownictwo
Lokalizacja
Aktualności
Oświata Zdrowotna
Galeria
Struktura organizacyjna
System Zarządzania
Szczepienia

Działalność Stacji

Historia
Obszar działania

Licznik odwiedzin

liczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik

Badania w kierunku zakażenia HIV

BIP

Ocena stanu sanitarnego

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych œrodków psychoaktywnych

AKTUALNOŚCIDodano: 27.02.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranych z wodociągu sieciowego w Białej Górze, stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii grupy coli, w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia. Do czasu uzyskania poprawy składu mikrobiologicznego wody, po wprowadzeniu okresowej jej dezynfekcji, ze względów profilaktycznych, zaleca się spożywanie wody po przegotowaniu.

Dodano: 24.02.2015

Spot GRYPA Chroń siebie i innych.
Chroń przed grypą siebie i innych.
Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania

Dodano: 18.02.2015


(Kliknij, aby powiększyć)

Informacja prasowa
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Rodzina
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - Rodzina
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Ciąża
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - CiążaDodano: 16.02.2015

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Obecność bakterii Salmonella w produkcie pn. "Rapunzel Tahin Seasamus"
Zagrożenie:
Zanieczyszczenie produktu potencjalnie chorobotwórczą bakterią SalmonellaDodano: 13.02.2015

Zdrowo i bezpiecznie podczas wypoczynku zimowego.

W powiecie tomaszowskim prowadzone były działania z zakresu bezpieczeństwa i promocji zdrowia. Podczas wypoczynku zimowego odbyły się spotkania z uczestnikami półkolonii, na których omawiano profilaktykę zachorowań na choroby zakaźne (grypa, WZW typu A, B i C, KZM i inne) oraz zagrożenia zdrowotne, jakie niosą niewłaściwe zachowania, brak higieny i profilaktyki antytytoniowej. Uczestnicy wypoczynku wysłuchali prezentacji, pogadanek, obejrzeli krótkie filmy, co pozwoliło im na udział w konkursach (krzyżówki i wykreślanki). Spotkania takie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12 oraz nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim (podczas dwóch turnusów) oraz w Fundacji NSJ "Rodzina", która działa przy Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim. Działania profilaktyczne w Fundacji uświetnił udział p. Ewy Dworak z Przychodni "Mirmed", która przybliżyła problem, na który szczególnie narażone są dzieci, tj. chorobę tzw. "brudnych rąk". Dzieciom i młodzieży, za aktywny udział w zajęciach, wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Dodano: 13.02.2015

MÓJ WALENTY JEST THE BEST, IDZIE ZE MNĄ ZROBIĆ TEST - AKCJA KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS

Zbliżają się WALENTYNKI, święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Z tej okazji Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z młodymi artystami przygotowało oryginalną akcję, która ma zachęcać przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

W województwie łódzkim punkt konsultacyjno-diagnostyczny znajduje się przy Poradni Nabytych Niedoborów Odporności Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Dr. W. Biegańskiego ul. Kniaziewicza 1/5, otwarty w poniedziałek i czwartek w godzinach 15.30 - 18.00. Można tam bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV oraz skorzystać z profesjonalnego poradnictwa.

Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. W związku z tym Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Załącznik:
Karta walentynkowaDodano: 12.02.2015

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2014

InformacjaDodano: 2.02.2015

Okres ferii zimowych to czas odpoczynku, pamiętajmy również o bezpieczeństwie.

Ulotka dla rodziców
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Dodano: 27.01.2015

Pismo dotyczące szkoleń pracowników sektora ochrony zdrowia oraz pracowników studiów tatuażu, salonów kosmetycznych i fryzjerskich w ramach Projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV".Dodano: 12.01.2015Dodano: 3.12.2014

W dniu 03.12.2014r., w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz., odbyło się rozstrzygnięcie konkursu skierowanego do uczestników (przedszkolaków oraz uczniów grup "0" szkół podstawowych), biorących udział w ogólnopolskim programie antytytoniowym "Czyste powietrze wokół nas". Celem konkursu było zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu tytoniowego poprzez zaprojektowanie hasła antytytoniowego i przedstawienie na kartonie z wykorzystaniem dowolnej techniki. Złożonych zostało 40 prac, z których komisja (w składzie p. Ewa Dworak, pracownik Przychodni "Mirmed", p. Beata Plich, pracownik GSJ PSSE oraz p. Dorota Ignasiak, pracownik OZ i PZ PSSE), wyłoniła zwycięzców.

I miejsce - Filip Błaziński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubochni, (opiekun p. Ewa Nowakowska).
II miejsce - Nadia Mikołajczyk z Przedszkola nr 16 w ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, (opiekun p. Jadwiga Wołczyk).
III miejsce - Natasza Barszcz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, (opiekun p. Ewa Mazalska).

Gratulujemy!
Dodano: 2.12.2014Dodano: 1.12.2014

W dniu 01.12.2014r., w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z HIV/AIDS, odbył się II powiatowy test po hasłem "Świat wobec HIV/AIDS". Test skierowany był do młodzieży gimnazjalnej powiatu tomaszowskiego. Celem działań było utrwalenie wiedzy uczniów na temat dróg zakażeń wirusem HIV, a także zachowań ryzykownych, na które narażeni są szczególnie ludzie młodzi. Odbyła się prezentacja multimedialna oraz projekcja filmu związana z różnymi zagrożeniami współczesnego świata (np. wirus E-bola, uzależnienie od komputera, internetu). Uczniowie i nauczyciele w tym dniu, na znak solidarności z chorymi na AIDS, otrzymali czerwone wstążki. Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odbywały się obchody uczestniczyła w konkursie plastycznym związanym z tą tematyką. Koordynatorem działań była pani Ewa Nockoska, nauczyciel biologii w ZSP nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim. Wyniki testu:

I miejsce - Nina Bednarek z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim, (opiekun p. Magdalena Kołodziejczyk),
II miejsce - Michalina Król z Gimnazjum nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim, (opiekun p. Halina Malej),
III miejsce - Karolina Śliwińska z Gimnazjum nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, (opiekun p. Danuta Chojnacka).

Gratulujemy!

Dodano: 20.11.2014

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Obecność bakterii Salmonella spp. w produkcie pn. "Carrefour Bazylia suszona"
Opakowanie


Dodano: 20.11.2014

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że Krajowe Centrum ds. AIDS 20 listopada 2014r. rozpoczyna ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. "Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka". Kampania kierowana jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, a także do lekarzy ginekologów - czytaj całość


Dodano: 19.11.2014

Każdego roku, w trzeci czwartek listopada, przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który w tym roku obchodzony jest 20 listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Akcja spotkała się z dużą aprobatą ze strony Amerykańskiego Towarzystwa Walki z Rakiem, które uznało, iż trzeci czwartek listopada będzie Dniem Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się w innych krajach, również w Polsce od 1991r.

Każdego roku palenie powoduje śmierć prawie 6 milionów ludzi na całym świecie, z których ponad 600 tyś. to osoby niepalące, które umierają, jako bierni palacze. Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, WHO szacuje, że roczna liczba ofiar używania tytoniu może wzrosnąć do ponad 8 milionów w 2030 roku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu bądź całkowitego rzucenia tego nałogu. Pomoc w rzucaniu palenia można uzyskać telefonując na numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801-108-108. Działania edukacyjne prowadzone są w szkołach powiatu tomaszowskiego, dostępna jest wystawka antytytoniowa "Cała prawda o papierosie", którą mieli możliwość obejrzeć uczniowie w 13 szkołach powiatu. Mamy nadzieję, że przekazane informacje zniechęcą młodzież do sięgania po papierosy, a mieszkańcy naszego powiatu w tym dniu nie zapalą papierosa, a może nawet rzucą palenie. Czego wszystkim życzymy.


III Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Mazowieckim
- wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 07.10.2014r.-10.10.2014r.

Zespół Szkół i Przedszkola nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
- wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 15.10.2014r.-16.10.2014r.

Szkoła Podstawowa nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim
- wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 17.10.2014r.-20.10.2014r.

Szkoła Podstawowa nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim
- wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 21.10.2014r.-22.10.2014r.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Mazowieckim
- wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 23.10.2014r.-24.10.2014r. W dniu 23 października 2014r. w odbył się event prozdrowotny, pogadanka na temat skutków palenia tytoniu, jak i wpływie dymu tytoniowego na organizm osób niepalących. Odbyły się projekcje filmów "Nie zamykaj oczu" oraz "Nikotyna - legalny narkotyk", natomiast dorośli uczniowie, mogli zmierzyć smokolayzerem zawartość CO w wydychanym powietrzu.

Do Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim została przekazana wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 27.10.2014r.-28.10.2014r. W jednej klasie odbyła się projekcja filmu "Nikotyna legalny narkotyk", prezentacja multimedialna oraz pogadanka.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smardzewicach - wystawka "Cała prawda o papierosie",
w dniach 29.10.2014r. -30.10.2014r.

Zespół Szkół w Zawadzie - wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 03.11.2014r.-05.11.2014r.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim - wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 07.11.2014r.-13.11.2014r.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim - wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 07.10.2014r.-10.10.2014r.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim - wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 13.11.2014r. -17.11.2014r.

Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim - wystawka "Cała prawda o papierosie" w dniach 17.11.2014r. - 20.11.2014r. W dniu 19 listopada odbyły się zebrania z rodzicami, zostali oni zaproszeni do obejrzenia wystawki.

Zespół Szkół w Osiedlu Niewiadów - wystawka "Cała prawda o papierosie", w dniach 05.11.2014r. - 07.11.2014r.


Dodano: 19.11.2014

W dniu 18.11.2014 r., o godzinie 11, w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się etap powiatowy III Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu, której celem było wykształcenie wśród młodzieży szkolnej nawyku zdrowego stylu życia oraz potrzeby dbania o własne zdrowie. Uczestników przywitała pani Ewa Belica, Kierownik Sekcji Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, która podkreśliła znaczenie ciągłego poszerzania wiedzy na temat bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych. W Olimpiadzie wzięło udział 7. uczniów z 4. szkół gimnazjalnych (Gimnazjum nr 3 i 6 z Tomaszowa Mazowieckiego, Gimnazjum z Popielaw oraz Zespołu Szkół i Przedszkola z Czerniewic), uczestniczących w realizacji ogólnokrajowego programu edukacyjnego "Trzymaj Formę". Komisja konkursowa dokona oceny merytorycznej prac do dnia 02 grudnia 2014r. Na stronach internetowych organizatora www.pis.lodz.pl ukaże się informacja o uczestnikach zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego Olimpiady. Finał Olimpiady odbędzie się w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi w dniu 16 grudnia 2014r.

Dodano: 13.11.2014

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Stwierdzenie obecności składnika alergennego - glutenu w produkcie: "Melvit Mąka kukurydziana" 400 gDodano: 13.11.2014

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Zalesiu

Na podstawie wyników badania wody z dnia 3.11.2014r., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że po wprowadzeniu dezynfekcji wody, ogólna liczba mikroorganizmów w wodzie w wodociągu sieciowym Zalesie obniżyła się do obowiązujących norm sanitarnych. Woda nadaje się do spożycia przez ludzi.Dodano: 6.11.2014

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że w dniu 10 listopada 2014r., Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie nieczynna.


Dodano: 23.10.2014

Informacje dot. Gorączki krwotocznej Ebola
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Wł. Biegańskiego w Łodzi działa punkt konsultacyjny celem przekazywania przez lekarzy ze specjalizacją chorób zakaźnych informacji merytorycznych lekarzom POZ, SOR i innym pracownikom słuźby zdrowia z terenu województwa łodzkiego na temat zakażenia wirusem Ebola oraz konsultacji w zakresie hospitalizacji i izolacji pacjenta.

Informacje udzielane są pod nr telefonu: 605 052 990


Informacja Ministra Zdrowia w sprawie zagrożenia chorobą Ebola

Wytyczne EVD

Całodobowe numery telefonów do szpitali zakaźnych

Telefony do WCZK

Telefony alarmowe do PSSE, WSSE i GSSE


Dodano: 23.10.2014

W dniu 23 października 2014r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Mazowieckim odbył się event prozdrowotny w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Wszyscy uczniowie mogli obejrzeć wystawkę "Cała prawda o papierosie" , wysłuchać informacji o skutkach palenia tytoniu, jak i wpływie dymu tytoniowego na organizm osób niepalących. Odbyły się projekcje filmów "Nie zamykaj oczu" oraz "Nikotyna - legalny narkotyk", natomiast dorośli uczniowie, którzy są uczestnikami programu "ARS, czyli jak dbać o miłość", mogli zmierzyć smokolayzerem zawartość CO w wydychanym powietrzu.

Dodano: 21.10.2014

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Stwierdzenie migracji ołowiu na poziomie 4,4 mg/kg z wyrobu do kontaktu z żywnością pn. "Herz-Springform" ("Tortownica w kształcie serca")Dodano: 20.10.2014

W dniach 29.09-03.10.2014 r., Monika Gradoska, pracownik Sekcji HŻŻiPU PSSE w Tomaszowie Maz. uczestniczyła w szkoleniu w Rzymie z zakresu Zasad Systemu Jakości HACCP oraz technik auditu, w którym udział brało 15. przedstawicieli różnych państw. Wdrażanie HACCP jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy z zachowaniem odpowiedniej elastyczności. Szkolenie obejmowało zajęcia teoretyczne i praktyczne. Zajęcia merytoryczne wzbogacono o wizytacje zakładów produkcyjnych z wdrożonymi systemami HACCP.

Zakład produkcyjny serów: mozzarella i ricotta Zakład produkcyjny serów: mozzarella i ricotta Zakład produkcyjny serów: mozzarella i ricotta

Dodano: 14.10.2014

Zalecenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania w przypadku identyfikacji szczepów bakteryjnych Enterobacteriaceae wytwarzających karbapenemazy.

Dodano: 10.10.2014

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań jakości wody oraz warunków sanitarno-higienicznych na pływalniach.

Dodano: 10.10.2014

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Stwierdzenie obecności składnika alergennego - soi w produktach: "Makaron razowy w kształcie łosia PASTAÄLGAR FULLKORN 500 g, art. 20139614" oraz "Makaron w kształcie łosia PASTAÄLGAR 500g, art. 00112432""Dodano: 30.09.2014

"Co powinniśmy wiedzieć o zakażeniu wirusem Ebola"

"Zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola"Dodano: 29.09.2014


Dodano: 15.09.2014

Akcja profilaktyczna "Tomaszów bez uzależnień"

W piątek, 12 września 2014r., Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna z Tomaszowa Mazowieckiego wraz z Przychodnią "Mirmed" zorganizowała akcję prozdrowotną w ramach projektu "Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych", pod hasłem "Tomaszów bez uzależnień". Tego dnia, na Targowisku Miejskim (obok sklepu "Teens"), przy ul. Grunwaldzkiej przygotowany został punkt konsultacyjno-diagnostyczny.
Celem kampanii profilaktycznej było zwrócenie uwagi na trzy najczęściej występujące choroby cywilizacyjne, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby płuc związane z nałogiem palenia tytoniu, który potęguje stosowanie różnych używek i środków psychoaktywnych zwiększając ryzyko zachorowania.
Działania profilaktyczne skierowane były do mieszkańców naszego powiatu, ze szczególnym uwzględnieniem udziału kobiet w wieku prokreacyjnym, tj. miedzy 15 a 49 rokiem życia. Ze względu na możliwość dotarcia do dużej grupy odbiorców, tegoroczna akcja odbyła się na Targowisku Miejskim w Tomaszowie Mazowieckim.
W trakcie trwania akcji można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, tj: pomiaru stężenia glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, które wykonywane były przez panią Ewę Dworak, pielęgniarkę z Przychodni "Mirmed". Badanie zawartość CO w wydychanym powietrzu dla palaczy wykonywane był przez pracownika tutejszej Stacji. Są to proste badania, na które bardzo często i tak ludzie nie mają czasu dlatego, akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W akcji udział wzięło około 400 osób.
Statystyki pokazują że ludzie nadal lekceważą pewne dolegliwości.


Dodano: 10.09.2014
Dodano: 5.09.2014

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Zalesiu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranych z wodociągu sieciowego w Zalesiu stwierdzono zwiększoną liczbę mikroorganizmów w 22°C po 72 h, w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia. Do czasu uzyskania poprawy składu mikrobiologicznego wody, po wprowadzeniu okresowej jej dezynfekcji, ze względów profilaktycznych, zaleca się spożywanie wody po przegotowaniu. Do celów bytowych woda może być używana bez ograniczeń.
Dodano: 2.09.2014

Informacje dot. Gorączki krwotocznej Ebola

Definicja przypadku gorączki krwotocznej Ebola

Informacje dla lekarzy POZ i służb medycznych

schemat "Sposób postepowania dyspozytora PRM w przypadku zgłoszenia zachorowania osoby, która powróciła z krajów Afryki Zachodniej objętych ogniskiem gorączki Ebola"

Szczegółowe zalecenia w zakresie środków ochrony osobistej do stosowania w kontakcie z podejrzanymi i chorymi na EVD i zwłokami

schemat "Osoba powracająca z krajów Afryki Zachodniej, gdzie odnotowano przypadki gorączki krwotocznej Ebola"

Informacje na temat kontaktu z osobą chorą na EVD

Badania diagnostyczne w kierunku zakażenia wirusem Ebola

Formularz zlecenia na badania w NIZP-PZH

Informacje dla osób powracających z regionu Afryki Zachodniej - Gwinea, Liberia, Sierra Leone, Nigeria.
Dodano: 1.09.2014

Informacje o szkoleniach z zakresu profilaktyki zakażeń szpitalnych

Warsztaty - "Profilaktyka zakażeń szpitalnych"

Warsztaty - "Szpitalne zagrożenia epidemiczne"
Dodano: 26.08.2014

Informacja dotycząca ogniska leptospirozy wśród osób narodowości polskiej zbierających owoce sezonowe w Dolnej Saksonii.
Dodano: 25.08.2014

Uwaga na barszcz Sosnowskiego! - Ulotka
Dodano: 14.08.2014

Informacja konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie epidemiologii dla podmiotów prowadzących działalność leczniczą dotycząca gorączki krwotocznej Ebola z dnia 14 sierpnia 2014 roku

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola w krajach Afryki zachodniej - Ocena ryzyka ECDC
Dodano: 07.08.2014

Profilaktyka na kolonii

"Uzależnieniom mówię - NIE! Zapobiegam zagrożeniom współczesnego świata" to temat przewodni kolonii, w której uczestniczyły dzieci i młodzież z powiatu tomaszowskiego, zorganizowanej przez Fundacje "Rodzina" działającej przy parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim.
Pracownica tomaszowskiej Stacji, wraz z panią Ewą Dworak, pielęgniarką z przychodni "Mirmed", poprowadziły zajęcia profilaktyczne obejmujące szeroko rozumianą profilaktykę oraz zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Pierwszym tematem były zagrożenia związane z chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Odbyła się projekcja filmu pt. "Kleszcze", podjęto także tematykę bezpieczeństwa podczas spacerów oraz zaprezentowano przyrząd do usuwania kleszczy.Następnie odbyła się pogadanka antytytoniowa nt szkodliwości palenia tytoniu, wpływie dymu tytoniowego na organizm młodego człowieka oraz prawa do oddychania powietrzem wolnym od dymu tytoniowego. Zapewnia to nam ustawa antytytoniowa. Wyemitowany został film antytytoniowy pt. "Nikotyna - legalny narkotyk" , po którym najmłodsze grupy kolonistów uczestniczyły w konkursie plastycznym. Polegał on na zaprojektowaniu "znaku zakazu palenia", który każdy uczestnik będzie mógł zawiesić w swoim domu, jeżeli dorośli palą w jego obecności papierosy. Dodatkową atrakcją była możliwość zmierzenia zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.


Młodzież natomiast uczestniczyła w zajęciach (profilaktyka HIV/AIDS) związanych z ryzykownymi zachowaniami, na które szczególnie narażeni są ludzie młodzi. Odbyła się projekcja filmów "Mogło być inaczej" oraz "Żyć z HIV". Na młodzieży przedstawione historie zrobiły ogromne wrażenie. Spowodowało to liczne dyskusje.
Inicjatorem działań profilaktycznych był ks. Łukasz Nowak.


Dodano: 06.08.2014


Informacja dla osób podróżujących do Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz Nigerii w związku z epidemią gorączki Ebola


Opracowano na podstawie materiałów WHO z 4 sierpnia 2014 r.

WHO informuje o utrzymującej się epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone.
Do dnia 1 sierpnia 2014 r. w Gwinei, Sierra Leone i Liberii odnotowano łącznie 1603 zachorowań, w tym 887 śmiertelnych, przy czym w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia odnotowano łącznie 163 nowe zachorowania (w Gwinei -13, w Sierra Leone - 72, Liberii - 77, Nigeria - 4).
Obecnie transmisja wirusa utrzymuje się na terenie obszarów wiejskich i podmiejskich, w szczególności w okolicy stolic Gwinea - Conakry, Sierra Leone - Freetown oraz Liberia - Monrovia oraz na terenach powiatów wzdłuż granic przyległych do ww. trzech państw.
Liczba zachorowań zawiera zarówno przypadki potwierdzone laboratoryjnie, prawdopodobne jak i podejrzane, jest to więc liczb, która może ulec zmianie, gdyż dane epidemiologiczne nt. przypadków ulegają ciągłej aktualizacji.

W Gwinei odnotowano łącznie 485 zachorowań, w tym 358 śmiertelnych.
W Liberii odnotowano łącznie 468 przypadków, w tym 255 śmiertelnych.
W Sierra Leone wystąpiły łącznie 646 zachorowania, w tym 273 śmiertelne.
Nigeria poinformowała o 3 nowych prawdopodobnych zachorowaniach (2 osoby z personelu medycznego, 1 osoba która podróżowała do Gwinei). Pierwszy odnotowany przez Nigerię w ostatnim tygodniu lipca 2014 r. przypadek gorączki Ebola dotyczył u 40-letniego mężczyzny, który podróżował liniami lotniczymi z Liberii przez Lome (stolica Togo) oraz Accrę w Ghanie do Lagos-stolicy Nigierii.
WHO potwierdza, że sytuacja epidemiologiczna w regionie jest poważna, w szczególności w Sierra Leone i Liberii, gdzie po pierwotnym okresie niskiej zachorowalności obecnie liczba przypadków wzrasta.
Nie odnotowano przypadków zachorowań wśród podróżnych powracających z ww. trzech krajów do Europy.

Ministerstwa Zdrowia Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Nigerii, Togo i Ghany wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia oraz innymi organizacjami kontynuują działania mające na celu zapobieganie szerzeniu się zachorowań na gorączkę Ebola.
W ostatnich dniach odbyło się spotkanie Dyrektora Generalnego WHO z wysokimi przedstawicielami państwa regionu Afryki Zachodniej (tj. Gwinei, Sierra Leone, Liberii, Wybrzeża Kości Słoniowej). Efektem spotkania było podpisanie dokumentów, w którym kraje te zobowiązują się do wdrożenia kolejnych bardziej restrykcyjnych środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzenianie się epidemii Ebola w regionie, w szczególności: wprowadzenia izolacji określonych obszarów wraz z zapewnieniem zapasów dla ich mieszkańców, wzmożenia działań transgranicznych, wprowadzenia obowiązku pochówku ciał zgodnie z obowiązującymi przepisami zdrowotnymi, wzmocnienie opieki medycznej i diagnostyki laboratoryjnej oraz wzmocnienie nadzoru epidemiologicznego, poprawa profilaktyki i kontroli zakażeń we wszystkich placówkach ochrony zdrowia.

W chwili obecnej czynnikami, które utrudniają opanowanie epidemii gorączki Ebola na terenie Gwinei, Sierra Leone i Liberii są:
- rozległość obszaru, na którym utrzymuje się transmisja wirusa oraz znajdują się źródła zakażenia,
- lokalne uwarunkowania kulturowe i religijne np. tradycja pochówku zwłok osób zmarłych wymagająca bezpośredniego kontaktu uczestników pogrzebu z ciałem osoby zmarłej,
- nasilony przepływ osób pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi oraz przez granice trzech ww. państw.

Sytuację epidemiologiczną gorączki Ebola w krajach Afryki Zachodniej przedstawia mapa:Źródło: http://www.ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/ebola-outbreak-west-africa-1-august-2014.pdf

W chwili obecnej WHO i ECDC określają ryzyko zachorowania osób podróżujących na teren Gwinei i państw sąsiadujących jako niskie, z uwagi na fakt, iż przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej.

Zgodnie z zaleceniami WHO podróżujący powinni:

 • unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi (chorymi lub ciałami osób zmarłych),
 • unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt,
 • nie spożywać mięsa dzikich zwierząt,
 • dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem,
 • przestrzegać zasad higieny rąk,
 • stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych,
 • zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów).

Biorąc jednak powyższe pod uwagę, zaleca się osobom podróżującym w rejony występowania gorączki krwotocznej Ebola, zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności, w tym również rozważenie możliwości przełożenia podróży na inny termin.

Więcej informacji nt. bieżącej sytuacji w Gwinei, Liberii i Sierra Leone dostępne jest tu:
http://www.afro.who.int/en/clusters-a-programmes/dpc/epidemic-a-pandemic-alert-and-response/outbreak-news.html
http://www.ecdc.europa.eu/en/healthtopics/ebola_marburg_fevers/Pages/index.aspx
http://www.cdc.gov/vhf/ebola/outbreaks/guinea/index.html

Gorączka krwotoczna Ebola jest powodowana przez wirusy z rodziny Filoviridae. Jest to choroba występująca rzadko, jednakże charakteryzująca się bardzo wysoką śmiertelnością sięgającą ponad 90%. Rezerwuar wirusów jest nieznany. Istnieje hipoteza mówiąca, że rezerwuarem wirusa Ebola są nietoperze owocożerne.
Epidemie i przypadki gorączki krwotocznej Ebola występowały dotychczas głównie w Afryce. Istnieje jednak ryzyko zawleczenia tej choroby również na inne tereny, w tym także do Europy np. wraz z powracającymi osobami zakażonymi w okresie inkubacji choroby.
Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej, a także drogą kropelkową. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt takich jak: małpy czy nietoperze. Po okresie inkubacji trwającym w przypadku Ebola od 2 do 21 dni pojawiają się objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, bóle gardła, osłabienie), które bardzo szybko nasilają się. Następnie pojawia się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienie oczu oraz objawy krwotoczne (krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne). Choroba może doprowadzić do śmierci.

Nie ma specyficznego leczenia, ani szczepionki przeciwko gorączkom krwotocznym Ebola. Brak skutecznego leczenia i duża zakaźność wirusów wymusza stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przez osoby kontaktujące się lub opiekujące osobą zakażoną lub chorą (np. szczególne warunki izolacji, środków ochrony osobistej).

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia choroby gorączkowej po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży.

W celu uzyskania profesjonalnej porady lekarskiej o chorobach zakaźnych występujących w tym regionie, należy przed wyjazdem skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki.

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa w ww. krajach znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce "Polak za granicą".

Dodano: 01.08.2014


Informacja dla osób podróżujących do Pakistanu, Syrii, Kamerunu, Gwinei Równikowej, Afganistanu, Etiopii, Iraku, Izraela, Somalii i Nigerii w odniesieniu do poliomyelitis


Dodano: 09.07.2014

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów
Dodano: 08.07.2014

AKCJA LATO 2014
"Bezpieczny i zdrowy letni wypoczynek" to hasło pogadanki, która odbyła się wśród uczestników półkolonii zorganizowanej przez ZS nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim. Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa podczas upałów, nad wodą, w lesie, zdrowego odżywiania oraz przestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej. W ramach spotkania uczestnicy wysłuchali również informacji nt wpływu dymu tytoniowego na organizm młodego człowieka. Duża atrakcją była możliwość obejrzenia smokolayzera, na którym osoby dorosłe wykonały badanie zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Koloniści, mimo iż są wakacje, z chęcią rozwiązali przygotowaną wakacyjną krzyżówkę za co najlepsi otrzymali gadżety.
Dodano: 18.06.2014

10 ZASAD BEZPIECZNYCH WAKACJI

dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

PRZED WAKACJAMI - CO WARTO WIEDZIEĆ?

Informacja opublikowana w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Ciesz się latem. Bezpieczne Wakacje - ulotkaDodano: 02.06.2014

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2014 W POWIECIE TOMASZOWSKIM
Włączając się w popularyzację idei Światowego Dnia Bez Tytoniu (World No Tobacco Day) ustanowionego przez WHO, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowała następujące akcje antytytoniowe:

 • W dniu 30 maja 2014r., w Samorządowym Przedszkolu w Ujeździe, odbyło się przedstawienie "Papierosom mówimy NIE", na które Przedszkolaki z Nauczycielami zaprosili rodziców, przedstawiciela NZOZ-u oraz pracownika PSSE. Dzieci wierszem i piosenką zachęcały palących rodziców do złożenia deklaracji o zerwaniu z nałogiem, przedstawiając argumenty, na które zebrani powiedzieli stanowczo -papierosom NIE ! Dodatkowo osoby palące mogły zmierzyć zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz wysłuchać informacji o profilaktyce i zagrożeniach związanych z paleniem tytoniu. Ponadto uzyskali wiedzę o wpływie dymu tytoniowego na zdrowie osób przebywających w zadymionych pomieszczeniach (bierny palacz), szczególnie na zdrowie dzieci. Informacje te przekazał pracownik powiatowej Stacji. Wszyscy obecni otrzymali ulotki antytytoniowe.


 • W dniu 28 maja 2014r., w Gimnazjum nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się projekcja filmu "Nie zamykaj oczu", prezentacja antytytoniowa oraz, dla chętnych, możliwość zmierzenia zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Młodzież otrzymała ulotki, które w ramach Światowego Dnia bez Tytoniu, rozdała na przerwie swoim kolegom i koleżankom.

 • W dniu 24 maja 2014r w plenerze, podczas "Biegu o Puchar Wójta Tomaszowa Mazowieckiego"odbyła się akcja antytytoniowa. Bieg odbył się w Ogrodach przy ul. Łąkowej w Smardzewicach. W biegu udział wzięły dzieci, a także młodzież oraz dorośli. W przerwie miedzy poszczególnymi kategoriami wiekowymi można było odwiedzić punkt diagnostyczno - konsultacyjny (zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu). Punkt ten przygotowany został przez pracowników Sekcji Nadzoru Epidemiologii i Oświaty Zdrowotnej. Zorganizowana została wystawa prac i plakatów antytytoniowych. Podczas zorganizowanej akcji dzieci rozdawały ulotki tematyczne. Koordynatorem akcji byli nauczyciele z Zespołu Szkół w Smardzewicach


 • W dniu 20 maja 2014r. w Szkole Podstawowej w Chorzęcinie, w połączeniu z realizacją projektu "Na tropie żywych kropli" odbyła się akcja antytoniowa. W tym dniu uczniowie otrzymali ulotki antytytoniowe, które mogli przekazać swoim rodzicom oraz gadżety za aktywność w pogadance.


Dodano: 28.05.2014

W związku z realizacją, przez Szkołę Podstawową w Chorzęcinie, projektu "Na tropie żywych kropli", w dniu 20 maja 2014r., odbyła się pogadanka na temat jakości wody pitnej i roli wody w życiu człowieka. Uczniowie obejrzeli film związany z tą tematyką i obejrzeli prezentację. Wykazywali dużą aktywność i zainteresowanie tematem. Dodatkowo pracownice Sekcji Nadzoru Higieny Środowiska oraz Oświaty Zdrowotnej przygotowały akcję antytoniową, z okazji zbliżającego się 31 maja - Dnia bez Tytoniu. W tym dniu uczniowie otrzymali również ulotki o tematyce antytytoniowej, które przekazali swoim rodzicom.


Dodano: 21.05.2014

Informacja dla osób podróżujących do Pakistanu, Syrii Kamerunu, Afganistanu, Gwinei Równikowej, Etiopii, Iraku, Izraela, Somalii i Nigerii nt. poliomyelitis


Dodano: 21.05.2014

Informacja nt. Światowego dnia bez tytoniu 2014Dodano: 12.05.2014

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2014 roku w sprawie biologicznych czynników chorobotwórczych podlegających zgłoszeniu, wzorów formularzy zgłoszeń dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych oraz okoliczności dokonywania zgłoszeń (Dz.U.2014 poz.459), wydane na podstawie art. 29 ust.7 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Rozporządzenie to zawiera wykaz badań podlegających obowiązkowi zgłaszania i wzory formularzy zgłoszeń dodatnich wyników badań, z wyszczególnieniem badań w kierunku gruźlicy, zakażeń HIV i innych. Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2007 r. w sprawie rodzaju biologicznych czynników chorobotwórczych podlegających zgłoszeniu, wzorów formularzy zgłoszeń dodatnich wyników laboratoryjnych w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, okoliczności dokonywania zgłoszeń oraz trybu ich przekazywania ( Dz. U. nr 203 poz.1467), które utraciło moc z dniem 2 stycznia 2012 r.Dodano: 9.05.2014

Debata "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Gminie Będków"

29 kwietnia 2014r., w Urzędzie Gminy w Będkowie, odbyła się debata na temat "Bezpieczeństwa dzieci i młodzieży", która zorganizowana została przez Wójta Gminy Będków Lesława Kołodziejczyka i Komendanta Komisariatu Policji w Rokicinach podinsp. Piotra Skrzypczyńskiego.

W debacie udział wzięli: Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Gabriel Olejnik, zastępca Komendanta Policji w Rokicinach nadkom. Rafał Goszczyński, przewodniczący Rady Gminy Będków Andrzej Legieziński, młodzież z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Będkowie, pedagodzy szkół z terenu gmin Będków, Budziszewic i Ujazdu, radni Rady Gminy Będków z Komisji ds. Bezpieczeństwa, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Gminy Będków oraz rodzice.

Omówione zostały następujące tematy:

 • niebezpieczeństwa czyhające na młodych ludzi w gospodarstwie oraz podczas wykonywania prac polowych,
 • przemoc w rodzinie, procedura Niebieskiej Karty,
 • zagadnienia związane z używaniem alkoholu, nikotyny oraz środków odurzających (uczestnicy debaty mogli dokonać pomiaru stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, rozdano ulotki związane z zagrożeniami, na które narażeni są młodzi ludzie),
 • zasady odpowiedzialności nieletnich za przejawy demoralizacji i popełniane czyny karalne,
 • bezpieczeństwo użytkowników dróg (konieczność używania odblasków oraz sprawdzanie stanu technicznego jednośladów przed wyjazdem na drogę).

Podjęte problemy i tematy wywołały dyskusje. Skomasowane działania profilaktyczne miały na celu spowodowanie zmniejszenia ryzyka zagrożeń oraz zapobiegnie im, szczególnie u progu kończącego się roku szkolnego.


Dodano: 09.05.2014

"Stres w Pracy? Nie, dziękuję!"

Informacje na temat kampanii Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy "Stres w Pracy? Nie, dziękuję!"

Ulotka
Plakat
Kalendarium

Więcej informacji:
http://stres.ciop.pl/
http://www.healthy-workplaces.eu/en/campaign-material/


Dodano: 05.05.2014

"Bezpieczeństwo Chemikaliów a twoja firma"

Ulotka
Więcej informacji: http://echa.europa.eu/pl/sme

Dodano: 22.04.2014

W dniach 22 - 26 kwietnia 2014 roku obchodzony będzie, po raz dziewiąty, Europejski Tydzień Szczepień. Podobnie jak w latach ubiegłych, jest to inicjatywa koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia, a realizowana przez państwa członkowskie na krajowym i lokalnym poziomie.
Głównym celem przedsięwzięcia w 2014 roku jest podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać drogą szczepień ochronnych. Na potrzeby Europejskiego Tygodnia Szczepień w Polsce wykorzystano zostało Hasło przewodnie akcji informacyjnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pn.: "Zaszczep w sobie chęć szczepienia", dostępnej pod adresem: www.gis.gov.pl
Pamiętajmy o tym, że: choroby zakaźne stanowią nadal poważne zagrożenie i mogą prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet śmierci; można im zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych - niektóre z nich udało się wyeliminować (np. ospę prawdziwą); szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych; szczepienia obowiązkowe realizowane są bezpłatnie.

Szczepienia obowiązkowe - kalendarz szczepień
Szczepienie obowiązkowe i zalecane, przed wyjazdem do różnych krajówDodano: 15.04.2014

Prawa kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu.


Dodano: 10.04.2014

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Stwierdzenie obecności składnika alergennego - gorczycy w produkcie pn. "Knorr Sos Sałatkowy Sałatka Szefa 30 g"


Dodano: 9.04.2014

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. W tym roku przebiegał pod hasłem "CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ WEKTORY". Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim w dniu 7 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 13.00, zorganizowała punkt edukacyjno - diagnostyczny w supermarkecie "Biedronka" przy ul. Dzieci Polskich 21/23. Do akcji zaproszono uczniów z Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, których udział polegał na rozdawaniu ulotek oraz zaakcentowaniu (przygotowanymi materiałami i strojami) działań promujących hasło ŚDZ 2014r. Pracownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii udzielał odpowiedzi na pytania związane z zagrożeniami przenoszonymi przez wektory. Informował także o środkach profilaktycznych, które należy stosować podczas wyjazdów do krajów, w których występują te zagrożenia.

Dodatkową inicjatywą była możliwość zmierzenia smokolayzerem tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Było to badanie dla palaczy, w ramach profilaktyki antytytoniowej, (realizacja celów Projektu "Profilaktyczny programy w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych"). Z tego badania skorzystało 45 osób, natomiast badanie ciśnienia tętniczego krwi wykonano u 50 osób (byli to klienci marketu oraz mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, którzy o akcji dowiedzieli się z lokalnych mediów). Szkolnymi koordynatorami były panie Wioletta Guść oraz Agata Pająk, pedagodzy Zespołu Szkół nr 4 z Tomaszowa Mazowieckiego.


Dodano: 9.04.2014

W 3 Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, w dniu 7 kwietnia od godziny 9.00, odbył się event prozdrowotny pod hasłem "Zdrowie w Twoich rękach". Młodzież przygotowała kawiarenkę zdrowej żywności - "Jedz zdrowo i kolorowo". Odbyła się projekcja filmów pt. "Kleszcze" i "Nie zamykaj oczu". Przygotowano gazetki tematyczne związane z tematem chorób przenoszonych przez wektory. Odbył się również pokaz I pomocy przedmedycznej, badanie smokolayzerem zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu (w ramach realizacji projektu "Profilaktyczny programy w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych") oraz badanie ciśnienia tętniczego krwi wykonywane przez szkolną pielęgniarkę. Szkolnymi realizatorkami były panie Danuta Tracz, pedagog oraz Małgorzata Chrząszcz, nauczyciel wychowania fizycznego.


Dodano: 07.04.2014

Informacje dot. epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei oraz państwach sąsiadujących

Dodano: 02.04.2014Infografika


Dodano: 02.04.2014


Dodano: 02.04.2014


Dodano: 26.03.2014


Dodano: 25.03.2014

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Obecność bakterii Listeria monocytogenes w produkcie pn. Masło Ekstra Górskie

Dodano: 25.03.2014

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Stwierdzenie obecności substancji alergennej - glutenu w produkcie pn. Kasza Kukurydziana 450 g

Dodano: 24.03.2014


Wykryj. Lecz. Wylecz!
Światowy Dzień Walki z Gruźlicą
24 marca 2014 roku

Tytułem informacji są trzy wyrazy zapożyczone z przesłania tegorocznego Światowego Dnia Walki z Gruźlicą przebiegającego pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Celem Światowego Dnia Walki Gruźlicą jest kształtowanie świadomości, że medycyna zna skuteczną terapię tej choroby. Dlatego też należy dążyć do tego, żeby każdy człowiek na świecie, bez względu na miejsce zamieszkania, stan społeczny czy zamożność miał dostęp do leczenia tej choroby. Jest to wyzwanie i zadanie, kierowane w pierwszej kolejności do rządów państw i do działających w sferze ochrony zdrowia instytucji publicznych

W skali świata na gruźlicę zapada ok. 9 milionów osób rocznie. Aż trzy miliony spośród tych osób nie ma dostępu do systemu opieki medycznej.

W 2012 roku, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na gruźlicę zachorowało 8,6 mln osób na świecie, w tym 2,9 mln kobiet i 0,5 mln dzieci. 38% wszystkich chorych stanowili mieszkańcy Indii i Chin. Najwyższe współczynniki zapadalności na gruźlicę występują w Afryce subsaharyjskiej, gdzie duży odsetek populacji jest zakażony HIV. Zakażenie HIV zwiększa wielokrotnie ryzyko zachorowania na gruźlicę.

W 2012 roku u 450 tys. chorych na świecie wykryto gruźlicę wielolekooporną, MDR-TB (multidrug resistant tuberculosis), wywołaną przez prątki oporne na izoniazyd i ryfampicynę - dwa najsilniejsze leki przeciwprątkowe. Ponad połowa chorych na MDR-TB to mieszkańcy Indii, Chin i Rosji. 3 mln chorych na gruźlicę na świecie nie miało dostępu do systemu opieki zdrowotnej i nie dostało właściwego leczenia. 1,3 mln osób zmarło z powodu gruźlicy.

W Polsce w 2012 roku zarejestrowano 7542 przypadki gruźlicy. Zapadalność na gruźlicę wszystkich postaci w 2012 roku wyniosła 19,6 i była niższa o 11,7% w porównaniu z rokiem 2011 (22,2) i o 26,0% w porównaniu z rokiem 2003 (26,5).

Zapadalność na gruźlicę w Polsce jest wciąż wyższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej (13,5 w 2012 roku). W większości krajów UE zapadalność jest niższa (np. Islandia- 3,3; Niemcy- 5,2; Czechy- 5,8; Słowacja- 6,4; Hiszpania- 13,0). Kraje o najwyższej w Unii Europejskiej zapadalności na gruźlicę to: Rumunia (85,2); Litwa (59,2); Łotwa (48,6); Bułgaria (31,1); Portugalia (25,2) i Estonia (21,6). 8018 chorych w Polsce (93,0%) w 2012 roku miało gruźlicę płuc, 524 osoby - wyłącznie gruźlicę pozapłucną. Gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu zarejestrowano w 9 przypadkach w kraju. Nie stwierdzono żadnego zachorowania na tę ciężką postać gruźlicy wśród dzieci; w grupie młodzieży zarejestrowano 1 przypadek.

W Polsce największa zapadalność na gruźlicę występuje w starszych grupach wieku. Mediana wieku zachorowania na gruźlicę mieściła się, jak w latach poprzednich, w przedziale 50-54 lata.

Zgłoszono 95 przypadków gruźlicy u dzieci do 14 roku życia (1,3% wszystkich zachorowań) i 166 zachorowań wśród młodzieży w wieku 15-19 lat.

Podobnie jak w latach poprzednich, w 2012 roku zapadalność na gruźlicę w grupie mężczyzn była wyższa niż u kobiet (27,4 vs 12,2). Rok 2012 był trzecim z rzędu rokiem, w którym zapadalność wśród mieszkańców miast była wyższa w porównaniu z ludnością wiejską (20,2 vs 18,6).

W Polsce od lat występują znaczne różnice w zapadalności na gruźlicę między województwami. Najwyższą w 2012 roku zarejestrowano w woj. lubelskim- 30,2, świętokrzyskim- 29,3 i łódzkim- 28,1; najniższą w woj. lubuskim- 10,6, wielkopolskim- 10,9 i zachodnio-pomorskim- 12,3.

Wśród chorych na gruźlicę było 48 cudzoziemców. W odróżnieniu od obywateli polskich chorych na gruźlicę były to osoby młode, w wieku od 20 do 44 lat. Przypadki gruźlicy u cudzoziemców stanowiły jedynie 0,6% wszystkich zachorowań, co różni Polskę od wielu krajów UE; np. w Szwecji i Norwegii imigranci stanowili w 2012 roku 85% przypadków.

W Polsce mało jest gruźlicy wywołanej przez prątki oporne na leki. Wśród chorych zarejestrowanych w 2012 roku było 31 przypadków gruźlicy wielolekoopornej (MDR-TB) i 155 z opornością wyłącznie na izoniazyd. Chorzy ci stanowili odpowiednio 0,7% i 3,4% przypadków potwierdzonych bakteriologicznie ze znanymi wynikami lekowrażliwości (znane u 90,7% chorych z dodatnimi wynikami posiewów). W krajach Unii Europejskiej MDR-TB stanowiła średnio 5%.

W 2011 roku gruźlica była przyczyną zgonu 640 osób. Umieralność z powodu gruźlicy w uprzemysłowionych krajach europejskich jest niższa niż 1 na 100 000; w Polsce nadal wyższa-1,7.

W województwie łódzkim w 2013 roku odnotowano 496 zachorowań na gruźlicę (zapadalność 19,62), czyli o 159 przypadków mniej, niż w 2012r. (655 przypadków). Najwyższą zapadalność odnotowano wśród osób w wieku 65 lat i powyżej (36,69), zaś najniższą wśród dzieci w wieku 0-14 lat (0,85). Nieco wyższą zapadalność na gruźlicę notowano wśród mieszkańców wsi (20,04), niż miast (19,37). Częściej na gruźlicę chorowali mężczyźni (67,3%), niż kobiety.

Największe znaczenie w walce z gruźlicą ma szybkie wykrywanie i właściwe leczenie chorych. Bardzo ważne jest objęcie właściwą opieką lekarską wszystkich osób chorych na gruźlicę i kontynuowanie przez chorych leczenia, aż do pełnego wyzdrowienia.

Istotne znaczenie w zapobieganiu tej chorobie ma również poprawa warunków życia i pracy, tzw. zdrowy tryb życia, właściwe odżywianie i eliminowanie szkodliwych nałogów.

Bronią przeciwko gruźlicy są szczepienia ochronne. Chronią one dzieci przed ciężkimi postaciami tej choroby. Szczepienia przeciwko gruźlicy wykonywane są u dzieci w 1 dobie życia. Ich wykonanie w województwie łódzkim w ostatnich latach utrzymywało się na wysokim poziomie (powyżej 99%).

Zachorowania na gruźlicę są pod szczególnym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie łódzkim. W każdym przypadku zachorowania przeprowadzane są dochodzenia epidemiologiczne i osoby z kontaktu z chorymi są kierowane do lekarzy POZ na badania.

W przypadkach zachorowań na gruźlicę osób uczęszczających do skupisk dzieci i młodzieży organizowane są akcje profilaktyczne w tych skupiskach w celu przeprowadzenia badań osób z kontaktu. Wykonywanie badań jest poprzedzone zorganizowanym spotkaniem w skupisku z rodzicami dzieci.

W 2013r. w 7 przypadkach zachorowań osób uczęszczających do skupisk dzieci i młodzieży przeprowadzone zostały akcje profilaktyczne mające na celu objęcie nadzorem lekarskim i wykonanie badań w kierunku gruźlicy u osób narażonych w tych skupiskach.

Dodano: 25.02.2014


Elektroniczna wersja przewodnika po rozporządzeniu MZ w sprawie zranień ostrymi narzędziami (ZON)


Dodano: 24.02.2014


Informacja
Prezentacja


Dodano: 20.02.2014

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

W związku z potwierdzeniem występowania przy granicy z Białorusią pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce, Główny Inspektor Sanitarny informuje, że ASF to nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Główny Inspektor Sanitarny informuje, że choroba ta nie zagraża życiu ludzi oraz nie wywołuje negatywnego wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Polski.
W zakresie postępowania człowieka w przypadku zetknięcia się z padłymi zwierzętami w celu uniknięcia przeniesienia zakażenia na inne zwierzęta, należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i higieny, w tym szczególnie:
• nie dotykać padłych zwierząt,
• nie pozwolić naszym domowym zwierzętom na kontakt z padliną,
• powiadomić najbliższego lekarza weterynarii o znalezieniu padłego zwierzęcia,
• w przypadku kontaktu z padłym zwierzęciem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
• osoby postronne (zwłaszcza po kontakcie z padłym zwierzęciem) nie powinny odwiedzać farm hodowlanych - należy stosować się ściśle do zaleceń służb weterynaryjnych na danym terenie.
Więcej informacji na stronach:
Inspekcji Weterynaryjnej
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 


Dodano: 19.02.2014

Ostrzeżenie WHO w sprawie produktu pn. Miracle Mineral Solution.

Światowa Organizacja Zdrowia w związku ze sprzedażą jako suplementu diety produktu pn. Miracle Mineral Solution (Miracle Mineral Supplement, MMS), ostrzega przed doustnym przyjmowaniem tego preparatu. Jest to produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej (posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze) i nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi.

Według dostępnych informacji ww. produkt jest sprzedawany przez Internet, m.in. w serwisie allegro.pl oraz w sklepach internetowych jako naturalny środek mineralny, wzmacniający system immunologiczny organizmu i jako środek skuteczny w leczeniu wielu chorób, w tym HIV, gruźlicy, malarii, zapalenia wątroby i nowotworów. Produkt Miracle Mineral Solution (MMS) zawiera 28% r-r chlorynu sodu NaClO2 o pH 13.

Zaleca się stosowanie preparatu MMS wraz z aktywatorem - kwasem cytrynowym w proporcji 1:5, rozcieńczonego w wodzie, w dawce 15 kropli/ 2-3 razy dziennie. Mieszanina chloranu sodu i kwasu cytrynowego powoduje powstawanie dwutlenku chloru, który jest aktywnym składnikiem mającym właściwości przeciwbakteryjne i jest wykorzystywany do uzdatniania wody i dezynfekcji. Szczegółowe informacje dotyczące chlorynu sodu znajdują się w publikacji Światowej Organizacji Zdrowia pod adresem http://whqlibdoc.who.int/publications/2008/9789241660594_eng.pdf.

Według informacji zawartych w ww. publikacji, bezpieczne spożycie dla chlorynu sodu wynosi 0,03 mg/kg masy ciała.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po przyjmowaniu chloranu sodu są wymioty i biegunka, prowadzące do odwodnienia; bóle brzucha i pieczenie w gardle. W przypadku bezpośredniego spożycia 10 g chloranu sodu (ok. 167 mg / kg masy ciała) może dojść także do methemoglobinemii, hemolizy oraz ostrej niewydolności nerek.

Odnotowano przypadki negatywnego oddziaływania preparatu MMS wśród ludzi na terenie 8 krajów, w tym w niektórych przypadkach mogło dojść do poważnego zagrożenia życia po spożyciu MMS (Australia, Belgia, Kanada, Czechy, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA). Do tej pory, co najmniej w 7 krajach podjęto działania w celu ograniczenia treści informacji podawanych na stronach internetowych i / lub do zamknięcia stron internetowych i biur sprzedaży, które reklamują produkty sprzedawane pod nazwą Miracle Mineral Solution, Miracle Mineral Supplement, MMS, MMS2, których nie należy stosować doustnie, ponieważ może to być szkodliwe dla organizmu i nie ma naukowych dowodów wskazujących na ich korzystne oddziaływanie na organizm człowieka.

W związku z powyższym zachodzi podejrzenie, iż na rynek polski za pośrednictwem sklepów internetowych oraz serwisów aukcyjnych jest wprowadzany jako środek spożywczy produkt zawierający substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Dodano: 17.02.2013

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2013

Informacja

Dodano: 14.02.2014

MÓJ WALENTY JEST THE BEST

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach poparcia Kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS, otrzymała walentynkową kartkę "Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test", wraz z pozdrowieniami, od klasy IV Technikum Ekonomicznego w Tomaszowie Mazowieckim.
W dniu 13 lutego 2014r. w ZSP nr 2 odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których dorosła już młodzież zadawała następujące pytania: A co jeśli?....mój Partner?!!! ..a może i Ja?.... Pani Ewa Nockowska, koordynator akcji, przedstawiła zagrożenia związane z ryzykownymi zachowaniami, na które szczególnie narażona jest młodzież. Dlatego wyrazem troski o zdrowie nasze i naszych bliskich jest promowanie i zachęcanie do wykonywania testów w kierunku obecności wirusa HIV. Młodzież z tej szkoły przekazała kartki walentynkowe swoim Walentym.


(Kliknij, aby powiększyć)Dodano: 10.02.2014

MÓJ WALENTY JEST THE BEST, IDZIE ZE MNĄ ZROBIĆ TEST - AKCJA KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS

Zbliżają się WALENTYNKI, święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Z tej okazji Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z młodymi artystami przygotowało oryginalną akcję, która ma zachęcać przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

Wykonanie testu w kierunku HIV jest wyrazem troski o zdrowie - zarówno swoje własne, jak i naszego Walentego lub Walentynki. Wierzymy, że wspólnie uda nam się skutecznie zachęcać do testowania i tym samym promowania prozdrowotnych zachowań oraz działań edukacyjnych związanych z ryzykownymi zachowaniami, na które szczególnie narażeni są ludzie młodzi.

W województwie łódzkim punkt konsultacyjno-diagnostyczny znajduje się przy Poradni Nabytych Niedoborów Odporności Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Dr. W. Biegańskiego ul. Kniaziewicza 1/5, otwarty w poniedziałek i czwartek w godzinach 15.30 - 18.00. Można tam bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV oraz skorzystać z profesjonalnego poradnictwa.

Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. W związku z tym Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Załącznik:
Karta walentynkowaDodano: 7.02.2014

"Czy Twoje dziecko trzyma formę?"

To hasło nowej kampanii medialnej Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!". Jej celem jest zwrócenie uwagi rodziców na konieczność kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych oraz promowania aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży. Ich zaangażowanie jest skutecznym narzędziem walki z nadwagą i otyłością, gdyż rodzina i szkoła mają największy wpływ na kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych. Ambasadorką kampanii została Monika Mrozowska - polska aktorka, autorka książek kulinarnych, promująca zbilansowaną dietę oraz zdrowy styl życia. Wiedza na ten temat zawarta jest na portalu internetowym www.trzymajforme.pl


Załączniki:
Plakat kampanii
Informacja GIS nt. kampanii


Dodano: 3.02.2014

NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA I ZDROWIA

Uczestnicy wypoczynku zimowego zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim, wzięli udział w akcji profilaktycznej dotyczącej bezpiecznego zachowania podczas zimy, w kontaktach z "obcym", w obecności nieznanego psa oraz profilaktyki antytytoniowej. Zajęcia o bezpieczeństwie były prowadzone przez panią Wiolettę Bielas, młodszego strażnika Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Temat profilaktyki antytytoniowej przedstawił pracownik sanepidu. Dodatkową atrakcją było rozwiązywanie krzyżówek związanych z tą tematyką. Zajęcia zakończyły się losowaniem upominków i gadżetów przygotowanych przez Straż Miejską i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Celem spotkania było przypomnienie tematyki bezpieczeństwa oraz treści ustawy, która mówi, że dzieci i młodzież mają prawo do otoczenia wolnego od dymu tytoniowego. Uczestnicy otrzymali ulotki z treścią ustawy, którą tego dnia mogli przekazać rodzicom.

Dodano: 17.01.2014

Ulotka dla rodziców/opiekunów
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej


Dodano: 10.01.2014

Informacja
Szczepienia obowiązkowe - kalendarz szczepień
Szczepienie obowiązkowe i zalecane, przed wyjazdem do różnych krajów


ARCHIWUM WIADOMOŚCI

opracowanie i treść: PSSE TOMASZÓW MAZ.

Aktualizacja: 2015-02-16