Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

w Tomaszowie Mazowieckim

strona główna :: kontakt :: przetargi :: oferty pracy :: linki


Informacje

EBOLA
Dla interesantów
Informacje dla rolników
Bezpieczeństwo żywności
Dokumenty
Kierownictwo
Lokalizacja
Aktualności
Oświata Zdrowotna
Galeria
Struktura organizacyjna
System Zarządzania
Szczepienia

Działalność Stacji

Historia
Obszar działania

Licznik odwiedzin

liczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik

Badania w kierunku zakażenia HIV

BIP

Ocena stanu sanitarnego

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych œrodków psychoaktywnych

AKTUALNOŚCIDodano: 23.03.2015

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą - 24 marca

Dzień ten został ustalony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę odkrycia przez niemieckiego bakteriologa, Roberta Kocha, bakterii wywołującej chorobę, nazwanej później prątkiem Kocha. Choroba ta wciąż jest dużym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, pomimo intensywnych działań w zakresie jej zapobiegania i leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2013 r. na całym świecie, zachorowało na gruźlicę 9 mln osób, a 1,5 mln spośród nich zmarło. Gruźlica pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób świata. Zachorowania na gruźlicę są pod szczególnym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którego zasady reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gruźlica - najczęściej zadawane pytania
Sytuacja epidemiologiczna gruźlicy w Polsce
Dodano: 23.03.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego Spała COS OPO.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranej z wodociągu sieciowego w Spale COS OPO, stwierdzono ponadnormatywną zawartość żelaza oraz zwiększoną mętność wody. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia w tym wodociągu. Producent wody podejmie działania naprawcze zmierzające do obniżenia zawartości żelaza i mętności zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.
Dodano: 23.03.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Na podstawie wyników badania wody pobranej w dniu 16.03.2015 r., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że po przeprowadzonych działaniach naprawczych w wodociągu sieciowym Biała Góra, skład mikrobiologiczny wody spełnia wymagania sanitarne. Woda nadaje się do spożycia przez ludzi.
Dodano: 18.03.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza uczniów Szkół Podstawowych (klas IV - VI) oraz Gimnazjów powiatu tomaszowskiego do udziału w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2015. Wystarczy jedynie w terminie do 15 kwietnia 2015r. przysłać rozwiązaną krzyżówkę na adres Stacji lub drogą mailową na adres tomaszow@pis.lodz.pl Wśród wszystkich uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody i gadżety.

Krzyżówka
Dodano: 6.03.2015

W dniu 6 marca 2015 roku, w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, odbył się etap powiatowy IV edycji "Konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia", zorganizowany w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Trzymaj Formę". Powiat tomaszowski reprezentowały uczennice Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim: Aleksandra Doryń i Zuzanna Dziubek, opiekun pani Izabela Kolanko, nauczyciel wychowania fizycznego. Wyniki zostaną umieszczone na stronie www.trzymajforme.pl do dnia 27 marca 2015r.

Dodano: 4.03.2015

W dniu 3 marca 2015r., w Tomaszowskim Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim, na Oddziale Położniczo - Ginekologicznym, odbyła się Kampania społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Pacjentki oddziału obejrzały film pt. "Wieczne dziecko", wysłuchały prelekcji na temat skutków stosowania środków psychoaktywnych, mogły także zmierzyć smokolayzerem zawartość CO w wydychanym powietrzu. Wszystkie panie przebywające na Oddziale otrzymały broszurki i ulotki dla kobiet w ciąży - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu. Broszura zawiera podstawowe wskazówki i rady dotyczące zasad zdrowego stylu życia oraz informacje o zagrożeniach wynikających z ryzykownych zachowań.

W dniu 4 marca 2015r., w Szkole Rodzenia, przy przychodni "Mirmed" w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu"


Dodano: 2.03.2015

Jak co roku, 7 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia.


Światowy Dzień Zdrowia jest okazją do przypomnienia i podkreślenia roli jaką spełniają ustawodawcy, rolnicy, producenci i sprzedawcy żywności oraz każdy z nas, jako konsument, w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia "z pola na nasz stół". Jakość spożywanych pokarmów znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów. W związku z dużą potrzebą edukacji społeczeństwa, w celu zapobiegania chorobom odżywnościowym, WHO opracowała 5 kluczy bezpieczeństwa dla żywności, czyli zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności, tj.: utrzymywania czystości, oddzielania żywności surowej od gotowanej, dokładnego gotowania, utrzymywania żywności w odpowiedniej temperaturze, używania bezpiecznej wody.

W myśl tegorocznego hasła będziemy podejmować różne działania promujące bezpieczną i zdrową żywność.

Poradnik Obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015
Bezpieczeństwo Żywności - ulotka informacyjna
5 kroków do bezpieczniejszej żywności - Ulotka WHO

Dodano: 27.02.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranych z wodociągu sieciowego w Białej Górze, stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii grupy coli, w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia. Do czasu uzyskania poprawy składu mikrobiologicznego wody, po wprowadzeniu okresowej jej dezynfekcji, ze względów profilaktycznych, zaleca się spożywanie wody po przegotowaniu.

Dodano: 24.02.2015

Spot GRYPA Chroń siebie i innych.
Chroń przed grypą siebie i innych.
Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania

Dodano: 18.02.2015


(Kliknij, aby powiększyć)

Informacja prasowa
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Rodzina
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - Rodzina
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Ciąża
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - CiążaDodano: 16.02.2015

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Obecność bakterii Salmonella w produkcie pn. "Rapunzel Tahin Seasamus"
Zagrożenie:
Zanieczyszczenie produktu potencjalnie chorobotwórczą bakterią SalmonellaDodano: 13.02.2015

Zdrowo i bezpiecznie podczas wypoczynku zimowego.

W powiecie tomaszowskim prowadzone były działania z zakresu bezpieczeństwa i promocji zdrowia. Podczas wypoczynku zimowego odbyły się spotkania z uczestnikami półkolonii, na których omawiano profilaktykę zachorowań na choroby zakaźne (grypa, WZW typu A, B i C, KZM i inne) oraz zagrożenia zdrowotne, jakie niosą niewłaściwe zachowania, brak higieny i profilaktyki antytytoniowej. Uczestnicy wypoczynku wysłuchali prezentacji, pogadanek, obejrzeli krótkie filmy, co pozwoliło im na udział w konkursach (krzyżówki i wykreślanki). Spotkania takie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12 oraz nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim (podczas dwóch turnusów) oraz w Fundacji NSJ "Rodzina", która działa przy Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim. Działania profilaktyczne w Fundacji uświetnił udział p. Ewy Dworak z Przychodni "Mirmed", która przybliżyła problem, na który szczególnie narażone są dzieci, tj. chorobę tzw. "brudnych rąk". Dzieciom i młodzieży, za aktywny udział w zajęciach, wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Dodano: 13.02.2015

MÓJ WALENTY JEST THE BEST, IDZIE ZE MNĄ ZROBIĆ TEST - AKCJA KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS

Zbliżają się WALENTYNKI, święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Z tej okazji Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z młodymi artystami przygotowało oryginalną akcję, która ma zachęcać przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

W województwie łódzkim punkt konsultacyjno-diagnostyczny znajduje się przy Poradni Nabytych Niedoborów Odporności Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Dr. W. Biegańskiego ul. Kniaziewicza 1/5, otwarty w poniedziałek i czwartek w godzinach 15.30 - 18.00. Można tam bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV oraz skorzystać z profesjonalnego poradnictwa.

Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. W związku z tym Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Załącznik:
Karta walentynkowaDodano: 12.02.2015

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2014

InformacjaDodano: 2.02.2015

Okres ferii zimowych to czas odpoczynku, pamiętajmy również o bezpieczeństwie.

Ulotka dla rodziców
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Dodano: 27.01.2015

Pismo dotyczące szkoleń pracowników sektora ochrony zdrowia oraz pracowników studiów tatuażu, salonów kosmetycznych i fryzjerskich w ramach Projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV".Dodano: 12.01.2015
ARCHIWUM WIADOMOŚCI

opracowanie i treść: PSSE TOMASZÓW MAZ.

Aktualizacja: 2015-02-16