Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

w Tomaszowie Mazowieckim

strona główna :: kontakt :: przetargi :: oferty pracy :: linki


Informacje

EBOLA
Dla interesantów
Informacje dla rolników
Bezpieczeństwo żywności
Dokumenty
Kierownictwo
Lokalizacja
Aktualności
Oświata Zdrowotna
Galeria
Struktura organizacyjna
System Zarządzania
Szczepienia

Działalność Stacji

Historia
Obszar działania

Licznik odwiedzin

liczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik

Badania w kierunku zakażenia HIV

BIP

Ocena stanu sanitarnego

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych œrodków psychoaktywnych

AKTUALNOŚCIDodano: 20.05.2015


(Kliknij, aby powiększyć)


Informacja WHO

Dodano: 6.05.2015


Informacja o konkursie
Dodano: 5.05.2015

30 kwietnia 2015r., w Szkole Rodzicielstwa, ul. Jana Pawła II 37 w Tomaszowie Mazowieckim, została przeprowadzona Kampania Społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu" w ramach realizacji "Ogólnopolskiego profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Kampania skierowana była do przyszłych rodziców, którzy są uczestnikami szkoły rodzenia. Uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji multimedialnej, obejrzeli film "Wieczne dziecko" oraz mieli możliwość skorzystać z badań zawartości CO w wydychanym powietrzu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet ulotek i broszur informacyjnych związanych z tematyką uzależnień, zagrożeń oraz zdrowego stylu życia podczas ciąży i w okresie poporodowym.


Dodano: 22.04.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie ogłosił konkurs związany z profilaktyką antytytoniową, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów powiatu tomaszowskiego. Celem konkursu było uatrakcyjnienie realizacji programów edukacji antytytoniowej w szkołach oraz zwiększenie identyfikacji dzieci z celami programu poprzez formę wizualną.

Tematem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej promowanie zasad zdrowego stylu życia bez papierosa, zagrożeń związanych z biernym i czynnym paleniem oraz wykształcanie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich tytoń, zgodnie z założeniami programów. Do tutejszej Stacji wpłynęło 107 prac w trzech kategoriach wiekowych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim z przyjemnością informuje, że Komisja Konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

W kategorii Szkoły Podstawowe (kl. I -III):

I miejsce - Anna Kagankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Iwona Michalczyk,

II miejsce - Anna Staśkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Łakomska,

III miejsce - Amelia Plichtowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Sobczyk.

Przyznano również wyróżnienia dla:

 • Wiktorii Kobackiej ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Bożena Szadkowska,
 • Niny Kociuckiej ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Łakomska,
 • Julii Heleniak ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Iwona Michalczyk,
 • Weroniki Trzcińskiej ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Małgorzata Olkowska,
 • Agaty Suskiej ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Anna Iskierka.

W kategorii Szkoły Podstawowe (kl. IV -VI):

I miejsce - Magdalena Nowak ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, opiekun p. Bibianna Wojciechowska,

II miejsce - Maja Kasprzyk ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,

III miejsce - Jakub Królak ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Wioletta Szafran.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Antoni Szczepański ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,
 • Bartosz Tracz z Zespołu Szkół i Przedszkola w Czerniewicach, opiekun p. Agata Koścista,
 • Aleksandra Drzymalska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Beata Młynarczyk,
 • Aleksandra Lewandowska ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Wioletta Szafran,
 • Wiktoria Szulc Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,
 • Adrian Olejniczak ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie.

W kategorii Szkoły Gimnazjalne:

I miejsce - Anna Bida z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Marzena Zwolska,

II miejsce - Zuzanna Wójciak z ZS nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Łukasz Jasiński,

III miejsce - Natalia Bąk z Gimnazjum w Rzeczycy, opiekun p. Małgorzata Szczur.

Gratulujemy!
Dodano: 16.04.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 16 kwietnia 2015 roku odbyło się losowanie nagród wśród uczniów, którzy wzięli czynny udział w realizacji założeń obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015. Wystarczyło w terminie do 15 kwietnia 2015r. przesłać prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę. Przekazano 336 krzyżówek z 16 szkół powiatu tomaszowskiego. W obecności Komisji odbyło się losowanie nagród. Nagrody otrzymują: Mikołaj Hajkowski ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Tomaszowa Mazowieckiego, Michał Korzatka z Publicznego Gimnazjum z Popielaw oraz Agata Bykowska ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie.

Dziękujemy Pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim oraz Pracownikom Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim za pomoc przy realizacji działań prozdrowotnych.

Lista nagrodzonych
Dodano: 15.04.2015

W dniach 20-25 kwietnia 2015r. po raz 10. obchodzić będziemy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez państwa. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień rutynowych, które chronią społeczeństwa przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi.

Tegoroczny Tydzień obchodzony będzie pod hasłem "Zaszczep w sobie chęć szczepienia" W województwie łódzkim wykonywanie obowiązkowych szczepień ochronnych utrzymuje się na zadowalającym poziomie, jednakże od kilku lat daje się zaobserwować zwiększenie liczby osób uchylających się od szczepień ochronnych.

Pamiętać należy, że szczepienia. to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny, jeden z najważniejszych czynników przeciwepidemicznych. Systematyczne ich stosowanie, na masową skalę, ma duży wpływ na zahamowanie krążenia zarazków w przyrodzie, co ogranicza rozprzestrzenianie się groźnych chorób zakaźnych. W 1980r. WHO uznała za wykorzenioną ospę prawdziwą. Ostatni przypadek tej choroby zanotowano w 1978r.

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. W dniach 20, 22, 24 kwietnia, w siedzibie tutejszej Stacji przy ul. św. Antoniego 24, pok. nr 3, w godz. 8:00-9:30, uruchomiony będzie punkt konsultacyjny, w którym pracownicy Sekcji Nadzoru Epidemiologii udzielać będą informacji na temat szczepień ochronnych. Kontaktować można się osobiście lub telefonicznie pod nr 44 724 45 84 wew. 112 lub 115.

Europejski Tydzień Szczepień powinien zainspirować ludzi, a zwłaszcza rodziców małych dzieci, do zdobywania rzetelnej wiedzy na temat szczepień ochronnych. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował poradnik "ABC Szczepienia Ochronne. Praktyczny poradnik dla rodziców dzieci do 2. roku życia." Jest on udostępniony w wersji elektronicznej na stronie internetowej akcji informacyjnej pod nazwą: "Zaszczep w sobie chęć szczepienia"

www.szczepienia.gis.gov.pl

Ulotka
Broszura
Dodano: 09.04.2015

Już po raz 30. startuje akcja Żółty Tydzień, która trwa od 13. do 24. kwietnia 2015 r. Głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i B, przeciwko którym można zabezpieczyć się poprzez szczepienia ochronne. Niezwykle ważna jest także edukacja na temat profilaktyki tych chorób.

Informacja prasowa
Infografika

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w obchody Żółtego Tygodnia. W dniach 20 i 22 kwietnia br., w godzinach 9.00 do 13.00, organizuje punkt konsultacyjny związany z tematyką profilaktyki zagrożeń WZW oraz szczepień. Kontaktować się można osobiście w pokoju nr 3 Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Św Antoniego 24 lub telefonicznie pod numerem 44 724 45 84 wew. 112 lub 115.
Dodano: 1.04.2015

Działania podjęte w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015:

W dniu 27 marca 2015r., w Zespole Szkół nr 8, ul. Gminna 5/9, odbył się wykład "Kupuj zdrowie, czyli jak czytać etykiety żywnościowe". Prelegentem była p. Ewa Belica, kierownik Sekcji Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku. Młodzież gimnazjalna zapoznała się z nowymi wymaganiami, które powinny znajdować się na etykietach, by produkty były bezpieczne dla wszystkich konsumentów. Po wykładzie młodzież rozwiązywała krzyżówkę, za którą można było otrzymać drobne upominki i gadżety.Do pobrania:
Ulotka dotycząca znakowania żywności


Dodano: 23.03.2015

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą - 24 marca

Dzień ten został ustalony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę odkrycia przez niemieckiego bakteriologa, Roberta Kocha, bakterii wywołującej chorobę, nazwanej później prątkiem Kocha. Choroba ta wciąż jest dużym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, pomimo intensywnych działań w zakresie jej zapobiegania i leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2013 r. na całym świecie, zachorowało na gruźlicę 9 mln osób, a 1,5 mln spośród nich zmarło. Gruźlica pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób świata. Zachorowania na gruźlicę są pod szczególnym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którego zasady reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gruźlica - najczęściej zadawane pytania
Sytuacja epidemiologiczna gruźlicy w Polsce
Dodano: 23.03.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego Spała COS OPO.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranej z wodociągu sieciowego w Spale COS OPO, stwierdzono ponadnormatywną zawartość żelaza oraz zwiększoną mętność wody. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia w tym wodociągu. Producent wody podejmie działania naprawcze zmierzające do obniżenia zawartości żelaza i mętności zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.
Dodano: 23.03.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Na podstawie wyników badania wody pobranej w dniu 16.03.2015 r., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że po przeprowadzonych działaniach naprawczych w wodociągu sieciowym Biała Góra, skład mikrobiologiczny wody spełnia wymagania sanitarne. Woda nadaje się do spożycia przez ludzi.
Dodano: 18.03.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza uczniów Szkół Podstawowych (klas IV - VI) oraz Gimnazjów powiatu tomaszowskiego do udziału w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2015. Wystarczy jedynie w terminie do 15 kwietnia 2015r. przysłać rozwiązaną krzyżówkę na adres Stacji lub drogą mailową na adres tomaszow@pis.lodz.pl Wśród wszystkich uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody i gadżety.

Krzyżówka
Dodano: 6.03.2015

W dniu 6 marca 2015 roku, w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, odbył się etap powiatowy IV edycji "Konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia", zorganizowany w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Trzymaj Formę". Powiat tomaszowski reprezentowały uczennice Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim: Aleksandra Doryń i Zuzanna Dziubek, opiekun pani Izabela Kolanko, nauczyciel wychowania fizycznego. Wyniki zostaną umieszczone na stronie www.trzymajforme.pl do dnia 27 marca 2015r.

Dodano: 4.03.2015

W dniu 3 marca 2015r., w Tomaszowskim Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim, na Oddziale Położniczo - Ginekologicznym, odbyła się Kampania społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Pacjentki oddziału obejrzały film pt. "Wieczne dziecko", wysłuchały prelekcji na temat skutków stosowania środków psychoaktywnych, mogły także zmierzyć smokolayzerem zawartość CO w wydychanym powietrzu. Wszystkie panie przebywające na Oddziale otrzymały broszurki i ulotki dla kobiet w ciąży - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu. Broszura zawiera podstawowe wskazówki i rady dotyczące zasad zdrowego stylu życia oraz informacje o zagrożeniach wynikających z ryzykownych zachowań.

W dniu 4 marca 2015r., w Szkole Rodzenia, przy przychodni "Mirmed" w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu"


Dodano: 2.03.2015

Jak co roku, 7 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia.


Światowy Dzień Zdrowia jest okazją do przypomnienia i podkreślenia roli jaką spełniają ustawodawcy, rolnicy, producenci i sprzedawcy żywności oraz każdy z nas, jako konsument, w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia "z pola na nasz stół". Jakość spożywanych pokarmów znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów. W związku z dużą potrzebą edukacji społeczeństwa, w celu zapobiegania chorobom odżywnościowym, WHO opracowała 5 kluczy bezpieczeństwa dla żywności, czyli zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności, tj.: utrzymywania czystości, oddzielania żywności surowej od gotowanej, dokładnego gotowania, utrzymywania żywności w odpowiedniej temperaturze, używania bezpiecznej wody.

W myśl tegorocznego hasła będziemy podejmować różne działania promujące bezpieczną i zdrową żywność.

Poradnik Obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015
Bezpieczeństwo Żywności - ulotka informacyjna
5 kroków do bezpieczniejszej żywności - Ulotka WHO

Dodano: 27.02.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranych z wodociągu sieciowego w Białej Górze, stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii grupy coli, w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia. Do czasu uzyskania poprawy składu mikrobiologicznego wody, po wprowadzeniu okresowej jej dezynfekcji, ze względów profilaktycznych, zaleca się spożywanie wody po przegotowaniu.

Dodano: 24.02.2015

Spot GRYPA Chroń siebie i innych.
Chroń przed grypą siebie i innych.
Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania

Dodano: 18.02.2015


(Kliknij, aby powiększyć)

Informacja prasowa
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Rodzina
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - Rodzina
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Ciąża
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - CiążaDodano: 16.02.2015

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Obecność bakterii Salmonella w produkcie pn. "Rapunzel Tahin Seasamus"
Zagrożenie:
Zanieczyszczenie produktu potencjalnie chorobotwórczą bakterią SalmonellaDodano: 13.02.2015

Zdrowo i bezpiecznie podczas wypoczynku zimowego.

W powiecie tomaszowskim prowadzone były działania z zakresu bezpieczeństwa i promocji zdrowia. Podczas wypoczynku zimowego odbyły się spotkania z uczestnikami półkolonii, na których omawiano profilaktykę zachorowań na choroby zakaźne (grypa, WZW typu A, B i C, KZM i inne) oraz zagrożenia zdrowotne, jakie niosą niewłaściwe zachowania, brak higieny i profilaktyki antytytoniowej. Uczestnicy wypoczynku wysłuchali prezentacji, pogadanek, obejrzeli krótkie filmy, co pozwoliło im na udział w konkursach (krzyżówki i wykreślanki). Spotkania takie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12 oraz nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim (podczas dwóch turnusów) oraz w Fundacji NSJ "Rodzina", która działa przy Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim. Działania profilaktyczne w Fundacji uświetnił udział p. Ewy Dworak z Przychodni "Mirmed", która przybliżyła problem, na który szczególnie narażone są dzieci, tj. chorobę tzw. "brudnych rąk". Dzieciom i młodzieży, za aktywny udział w zajęciach, wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Dodano: 13.02.2015

MÓJ WALENTY JEST THE BEST, IDZIE ZE MNĄ ZROBIĆ TEST - AKCJA KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS

Zbliżają się WALENTYNKI, święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Z tej okazji Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z młodymi artystami przygotowało oryginalną akcję, która ma zachęcać przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

W województwie łódzkim punkt konsultacyjno-diagnostyczny znajduje się przy Poradni Nabytych Niedoborów Odporności Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Dr. W. Biegańskiego ul. Kniaziewicza 1/5, otwarty w poniedziałek i czwartek w godzinach 15.30 - 18.00. Można tam bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV oraz skorzystać z profesjonalnego poradnictwa.

Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. W związku z tym Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Załącznik:
Karta walentynkowaDodano: 12.02.2015

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2014

InformacjaDodano: 2.02.2015

Okres ferii zimowych to czas odpoczynku, pamiętajmy również o bezpieczeństwie.

Ulotka dla rodziców
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Dodano: 27.01.2015

Pismo dotyczące szkoleń pracowników sektora ochrony zdrowia oraz pracowników studiów tatuażu, salonów kosmetycznych i fryzjerskich w ramach Projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV".Dodano: 12.01.2015
ARCHIWUM WIADOMOŚCI

opracowanie i treść: PSSE TOMASZÓW MAZ.

Aktualizacja: 2015-02-16