Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

w Tomaszowie Mazowieckim

strona główna :: kontakt :: przetargi :: oferty pracy :: linki


Informacje

EBOLA
Dla interesantów
Informacje dla rolników
Bezpieczeństwo żywności
Dokumenty
Kierownictwo
Lokalizacja
Aktualności
Oświata Zdrowotna
Galeria
Kąpielisko
Struktura organizacyjna
System Zarządzania
Szczepienia

Działalność Stacji

Historia
Obszar działania

Licznik odwiedzin

liczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik

Badania w kierunku zakażenia HIV

BIP

Ocena stanu sanitarnego

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych œrodków psychoaktywnych

Serwis Kąpieliskowy GISAKTUALNOŚCIDodano: 19.05.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 27. maja 2016r. (piątek) będzie dniem wolnym od pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dniem pracy będzie sobota, 4. czerwca 2016r., w godz. 7:30 - 15:05.Dodano: 19.05.2016

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi

Urszula Sztuka-Polińska

z a p r a s z a

do udziału w Konferencji "Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego", organizowanej w ramach Kampanii "Bezpieczni na starcie , zdrowi na mecie", która odbędzie się w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104 w dniu 9 czerwca 2016 r., w godzinach 10:00 - 13:00.

Konferencja adresowana jest do pracodawców, osób zarządzających bezpieczeństwem i higieną pracy, samorządów lokalnych, służby zdrowia i innych zainteresowanych poruszaną tematyką. Celem konferencji jest wzrost świadomości pracodawców i pracowników w zakresie dbałości o własne zdrowie w perspektywie wydłużającej się aktywności zawodowej, promowanie zrównoważonej pracy od początku życia zawodowego, a także zdrowego starzenia się oraz podejmowania działań służących poprawie zdrowia pracujących Formularze zgłoszeniowe do udziału w Konferencji należy przesłać do dnia 1 czerwca 2016 r. drogą elektroniczną na adres e-mail: nshp@pis.lodz.pl, faksem (42) 25 36 324 lub pocztą na adres Organizatora Konferencji:

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Oddział Nadzoru Higieny Pracy
90-046 Łódź, ul. Wodna 40,
tel. (42) 25 36 325; fax (42) 25 36 324

Udział w Konferencji jest bezpłatny

Formularz zgłoszeniowy
Program konferencjiDodano: 16.05.2016

Konferencja "Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego" organizowana w ramach Kampanii "Bezpieczni na starcie zdrowi na mecie"

Łódź, dn. 09.06.2016 r.


"Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego" - Zaproszenie
"Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego" - Karta zgłoszenia
"Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego" - ProgramDodano: 25.04.2016

Kampania "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie"

W kwietniu br. rozpoczęła się nowa kampania informacyjna Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) - "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie". Przypadająca na lata 2016-2017, koncentruje się wokół zagadnień związanych z zarządzaniem wiekiem w pracy. W Polsce koordynatorem kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Jej główne zadania to:

 • promowanie zrównoważonej pracy i zdrowego starzenia się od początku życia zawodowego,
 • zapobieganie problemom zdrowotnym na przestrzeni całego życia zawodowego,
 • umożliwianie pracodawcom i pracownikom zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w kontekście starzenia się siły roboczej,
 • wspieranie wymiany informacji i dobrych praktyk.

Częścią kampanii jest Konkurs Dobrych Praktyk, który ma na celu wyróżnienie przedsiębiorstw i organizacji aktywnie zarządzających bezpieczeństwem i higieną pracy w kontekście starzenia się pracowników. Wskazanie rozwiązań holistycznych, zgodnych z cyklem życia człowieka, zapewniających dobre warunki pracy w ciągu całego życia zawodowego oraz zdrowe starzenie się.


strona internetowa EU-OSHA
Link do strony Kampanii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Link do strony z materiałami w języku polskim

Dodano: 21.04.2016

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2016

W dniach od 24 do 30 kwietnia 2016r., już po raz kolejny, będziemy obchodzić Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana przez państwa na poziomie lokalnym. Jej głównym celem jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat szczepień ochronnych.
W 2016r. WHO szczególną uwagę poświęca działaniom dążącym do wyeliminowania odry i różyczki. Są to choroby wirusowe, których przebieg jest zazwyczaj łagodny, jednak ich powikłania bywają bardzo groźne. W przypadku odry może dojść do zapalenia płuc, oskrzeli, ucha środkowego, biegunki. Groźne są powikłania neurologiczne: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą nieuleczalną.
Różyczka jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży wrażliwych na zakażenie, czyli nie uodpornionych. We wczesnej ciąży wirus może doprowadzić do obumarcia płodu lub licznych wad wrodzonych, między innymi, do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, a także wzroku i słuchu.
Chorobom tym można zapobiegać poprzez stosowanie szczepień ochronnych. Obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w 1975r. Przed ich zastosowaniem liczba rejestrowanych przypadków odry kształtowała się od 70 000 do 130 000 rocznie w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemii, które powtarzały się regularnie co 2 - 3 lata. Dla porównania, w 2015r. na odrę zachorowało w Polsce 49 osób.
Przed wprowadzeniem szczepień przeciwko różyczce choroba ta występowała w postaci epidemii co 4 - 6 lat. Wraz z wprowadzeniem szczepień ochronnych (w 1989r. dla dziewczynek w trzynastym roku życia i w 2004r. dla obojga płci) obserwowano spadek liczby zachorowań. W latach 2003 - 2012 odnotowano zaledwie 4 przypadki różyczki wrodzonej.
Sukces, który osiągnięto poprzez zastosowanie szczepień dowodzi, że odrę i różyczkę można całkowicie wyeliminować we wszystkich krajach Regionu Europejskiego.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. W dniach od 25 do 27 kwietnia 2016r., w naszej siedzibie przy ulicy Św. Antoniego 24, w pok. nr 3 będzie uruchomiony punkt konsultacyjny, w którym pracownice Sekcji Nadzoru Epidemiologii udzielać będą informacji na temat szczepień ochronnych. Można kontaktować się również telefonicznie pod nr 44 724 45 84, wew. 113 lub 115.Dodano: 21.04.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 20 kwietnia 2016 roku odbyło się losowanie nagród wśród uczniów, którzy wzięli czynny udział w realizacji założeń obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2016. Wystarczyło w terminie do 14 kwietnia 2016r. przesłać prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę. Przekazano 329 krzyżówek z 14 szkół powiatu tomaszowskiego. W obecności Komisji odbyło się losowanie nagród.
Nagrody główne otrzymują:
Kacper Rudziński, Szkoła Podstawowa w Rokicinach,
Martyna Barbarska, Gimnazjum nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim,
Szymon Kosylak ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie.

Lista nagrodzonych


Dziękujemy Pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim oraz Pracownikom Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim za pomoc przy realizacji działań prozdrowotnych.

Dodano: 19.04.2016

18.04.2016r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowiecki odbyło się spotkanie z młodzieżą w zakresie profilaktyki antytytoniowej. Celem spotkania było uświadomienie zagrożeń związanych z czynnym i biernym paleniem. Uczniowie obejrzeli prezentację o skutkach palenia tytoniu, jak i wpływie dymu tytoniowego na organizm osób niepalących. Podjęto tematykę konsekwencji palenia w miejscach ustawowo objętych zakazem oraz asertywnego egzekwowania prawa do przebywania w otoczeniu wolnym od dymu tytoniowego. Młodzież rozwiązywała krzyżówki profilaktyczne oraz otrzymała ulotki tematyczne. Pracownicy Szkoły uczestniczyli w badaniu na zawartość CO w wydychanym powietrzu, prezentując w ten sposób działanie smokolayzera. Dzieci otrzymały książeczki i ulotki z Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", które mogą przekazać rodzicom.


Dodano: 15.04.2016

13 kwietnia o godzinie 11:00, w Zespole Szkól w Smardzewicach odbyła się debata pod hasłem "Nowe Narkotyki. Czy znasz prawdę o dopalaczach?". Do udziału w debacie zostali zaproszeni nauczyciele oraz młodzież szkół gimnazjalnych z terenu Gminy Tomaszów Mazowiecki (ZSiP ze Smardzewic, ZS z Wiaderna, ZS z Zawady oraz ZS z Komorowa) . Prelegentami byli: pan Hubert Cabała psycholog, policjanci KPP z Tomaszowa Mazowieckiego podinsp. Arkadiusz Knap i asp. Agnieszka Jankowska oraz przedstawiciel tutejszej Stacji. Prowadzącymi debatę były pani Katarzyna Wosińska, zastępca Dyrektora Szkoły w Smardzewicach i nadkom. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska, oficer prasowy KPP w Tomaszowie Mazowieckim. Podjęta tematyka dogtycząca dopalaczy, związana z zażywaniem, posiadaniem, wprowadzaniem do obrotu oraz skutkami zdrowotnymi, spowodowała burzliwą dyskusje wśród zgromadzonej młodzieży, którą nagrano i wyemitowano na antenie radia Fama. W dyskusji udział wzięli uczniowie - uczestnicy debaty oraz zaproszeni prelegenci. Utworzony został punkt edukacyjny, w którym można było otrzymać ulotki tematyczne oraz książeczki z Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu".Dodano: 15.04.2016

Uwaga kleszcze! - ulotkaDodano: 8.04.2016

01 kwietnia 2016r., młodzież z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim, uczestniczyła w Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!". Młodzi ludzie wysłuchali pogadanki na temat szkodliwości używania dopalaczy oraz wpływie palenia tytoniu na zdrowie. Obejrzeli fragment filmu "Dopalaczom mówimy stop. Wybieramy zdrowie". Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książeczki i ulotki z Kampanii. Pracownicy szkoły zaprezentowali smokolayzer, wykonując badanie na zawartość CO w wydychanym powietrzu.

Kolejna akcja w ramach realizacji Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", odbyła się 08 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim. Utworzony został punkt informacyjno-diagnostyczny, w którym można było zmierzyć zawartość CO w wydychanym powietrzu oraz otrzymać pakiet ulotek.Dodano: 6.04.2016

Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę!

Cukrzyca - Ulotka
Czy grozi Ci cukrzyca - Ulotka
Światowy raport na temat cukrzycy
Krajowy profil cukrzycy - wykresy
Informacja prasowa
Ulotka informacyjna
Dodano: 1.04.2016

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 23 do 31 marca 2016 r. wg wieku i województwDodano: 21.03.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza uczniów Szkół Podstawowych (klas IV - VI) oraz Gimnazjów powiatu tomaszowskiego do udziału w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2016. Wystarczy jedynie w terminie do 14 kwietnia 2016r. przysłać rozwiązaną krzyżówkę na adres Stacji lub drogą mailową na adres tomaszow@pis.lodz.pl Wśród wszystkich uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody i gadżety.

Krzyżówka
Dodano: 17.03.2016


(Kliknij, aby powiększyć)


Program Spotkania

Dodano: 17.03.2016

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 8 do 15 marca 2016 r. wg wieku i województwDodano: 17.03.2016

Światowy Dzień Gruźlicy - 24 marca 2016

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą przypada w rocznicę odkrycia przez Roberta Kocha bakterii odpowiedzialnej za tę chorobę. Niemiecki uczony opublikował wyniki swoich badań nad prątkiem gruźlicy 24 marca 1882 roku. Gruźlica płuc przez wieki zabijała miliony ludzi na całym świecie. Dziś, dzięki powszechnie stosownym szczepieniom ochronnym oraz postępowi w medycynie, a przede wszystkim dostępnej diagnostyce, jest w pełni wyleczalna.

Ulotka


Dodano: 16.03.2016

16.03.2016r., w Centrum Medycznym, NZOZ "MULTIMED", ul. Wąwalska 19a w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". W Kampanii udział wzięli pacjenci przychodni. Utworzony został puinkt informacyjny w celu przekazywania materiałów z kampanii.


Dodano: 9.03.2016

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 1 do 7 marca 2016 r. wg wieku i województwDodano: 2.03.2016

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 23 do 29 lutego 2016 r. wg wieku i województwDodano: 29.02.2016

19.02.2016r. uczestnicy półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w akcji "Bezpieczne Ferie 2016", podczas której odbyła się pogadanka profilaktyczna oraz projekcja filmów na temat grypy i biernego palenia. Dzieci wzięły udział w konkursie i zostały nagrodzone gadżetami. Wychowawca wypoczynku zaprezentował działanie smokolayzera. Przekazano pakiet ulotek.

25.02.2016r. uczestnicy półkolonii zimowej zorganizowanej przez Fundację NSJ "Rodzina" wzięli udział w zajęciach profilaktycznych. Odbyła się pogadanka na temat grypy, biernego palenia oraz WZW typu A. Odbyły się także projekcje filmów. Ponadto dzieci bawiły się w rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych. Do akcji o bezpieczeństwie został zaproszony przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji. Kolejnym realizatorem akcji była redakcja radia Fama. Dzieci nagrały audycję profilaktyczną i piosenkę o zdrowiu, która została wyemitowana "na żywo" na antenie radia.Dodano: 17.02.2016

Informacja GIS dotycząca aktualnej sytuacji epidemiologicznej grypy

http://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/308-informacja-gis-dotyczaca-aktualnej-sytuacji-epidemiologicznej-grypy

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 8 do 15 lutego 2016 r. wg wieku i województw

Dodano: 17.02.2016

16.02.2016r., w Centrum Medycznym, NZOZ "Almed", ul. Ogrodowa 53 w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" przeprowadzono Kampanię Społeczną pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". Kampania skierowana była do pacjentów - rodziców oraz dzieci zdrowych, którzy zgłosili się tego dnia do punktu szczepień. We współpracy z Sekcją Nadzoru Epidemiologii utworzono punkt konsultacyjno-diagnostyczny, gdzie można było skorzystać z badań smokaloazerem (oznaczając CO w wydychanym powietrzu), otrzymać pakiet ulotek, broszur oraz uzyskać informację na temat skutków związanych z uzależnieniami.Dodano: 15.02.2016

W związku z realizacją, przez Samorządowe Przedszkole w Ujeździe, projektu "Woda źródłem życia", w dniu 12 lutego 2016r., odbyła się pogadanka na temat jakości wody pitnej, zanieczyszczeń oraz roli wody w życiu człowieka. Dzieci obejrzały film o przygodach czystej oraz brudnej kropelki wody, zapoznały się podstawowymi zasadami ochrony i zagrożeń wód powierzchniowych. Zajęcia były prowadzone przez p. Katarzynę Kielską, Kierownika Oddziału Nadzoru Sanitarnego oraz p. Dorotę Ignasiak, pracownika Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. Pracownicy Stacji wzięli również udział w Kampanii głośnego czytania "Cała Polska czyta dzieciom", podczas którego czytali wiersze związane z ww. tematyką.Dodano: 15.02.2016

Bezpieczny wypoczynek podczas ferii zimowych

Ulotka dla rodziców
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Każdy organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Szczegółowe informacje dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży na wybranym terenie dostępne są w bazie wypoczynku, na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl/


Dodano: 12.02.2016

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2015

InformacjaDodano: 04.02.2016

Broszura dot. wszawicy


Pedikuloza, czyli co Twoje dziecko może mieć na głowie

Dodano: 19.01.2016

15.01.2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie w ramach Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!". Młodzi ludzie wysłuchali prezentacji związanej ze stosowaniem dopalaczy oraz wpływie palenia tytoniu na młody organizm. Obejrzeli fragment filmu "Dopalaczom mówimy stop. Wybieramy zdrowie" oraz skorzystali z badań smokolayzerem oznaczając zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książeczki i ulotki z Kampanii.

Kolejna akcja w ramach realizacji Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", odbyła się 19.01.2016r. w Gimnazjum nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim.
Dodano: 12.01.2016

11.01.2016r., w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz., odbyło się rozstrzygnięcie konkursu skierowanego do dzieci, biorących udział w ogólnopolskim programie antytytoniowym "Czyste powietrze wokół nas". W tym roku temat konkursu przebiegał pod hasłem "Oddychamy czystym powietrzem z Dinusiem". Polegał on na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej zagrożenia związane z czynnym i biernym paleniem oraz promował zasady zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. Ze względu na dużą liczbę prac oraz pomysłowość uczestników, komisja przyznała po 2 miejsca premiowane i 10 wyróżnień.


Wyniki konkursu

Dodano: 21.12.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 24 grudnia (wigilia) Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie NIECZYNNADodano: 2.12.2015

Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS "Coś was łączy? Zrób teest na HIV"Strona Kampanii
Informacja prasowaDodano: 26.11.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim przypomina o kampanii edukacyjnej "Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka". Kampania kierowana jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, a także do lekarzy ginekologów - czytaj całość


Dodano: 25.11.2015

24.11.2015r., w Centrum Medycznym, NZOZ "MED.-KOM", ul. Fabryczna 36 w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja celów kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". W Kampanii udział wzięli pacjenci przychodni (rodzice i dzieci), którzy tego dnia przebywali w przychodni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet ulotek i broszur informacyjnych związanych z tematyką uzależnień, a najmłodsi pacjenci gadżety.
Dodano: 24.11.2015

Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2015 roku - Kampania Głównego Inspektora Sanitarnego

Informacja
UlotkaDodano: 19.11.2015

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS, który będziemy obchodzić 1 grudnia, odbył się etap powiatowy Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS.
W etapie powiatowym Olimpiady wzięło udział 177 uczestników z 62 szkół ponadgimnazjalnych woj. łódzkiego. Powiat tomaszowski reprezentowali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcące oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Młodzież w czasie godziny odpowiadała na 20 pytań testowych, wielokrotnego wyboru na 5 pytań problemowych. Do grona 20 finalistów zakwalifikowali się Anna Świerzyńska oraz Daniel Zakaszewski, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, których przygotowywała p. Kinga Marcińczak, nauczyciel biologii. Etap finałowy odbędzie się 30 listopada br. w Auli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w Finale.Dodano: 19.11.2015

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - trzeci czwartek listopada, w tym roku będzie to 19 listopada.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do 24-godzinnego okresu abstynencji palenia tytoniu, bądź całkowitego rzucenia tego nałogu. Pomoc w rzucaniu palenia można uzyskać pod numerem Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801-108-108. Działania edukacyjne prowadzone są w szkołach powiatu tomaszowskiego, dostępna jest wystawka antytytoniowa "Cała prawda o papierosie", którą mieli możliwość obejrzeć uczniowie w szkołach na terenie powiatu tomaszowskiego. Mamy nadzieję, że przekazane informacje zniechęcą młodzież do sięgania po papierosy, a mieszkańcy naszego powiatu, w tym dniu, nie zapalą papierosa, a może nawet rzucą palenie. Czego wszystkim życzymy.

W dniu, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, w tym roku to 19 listopada odbyła się akcja antytytoniowa w Gimnazjum w Popielawach. Na Sali gimnastycznej rozłożona została wystawka "Całą prawda o papierosie" oraz utworzony punkt informacyjno-diagnistyczny. W akcji uczestniczyła cała szkoła. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat skutków palenia oraz przeczytali informacje zawarte na banerach. Pani pedagog zaprezentowała działanie smokolayzera, sama poddała się badaniu. Młodzież chętnie uczestniczyła w akcji wykonując badania smokolayzerem. Wszyscy przebadani mieli wynik 0,0 ppm CO w wydychanym powietrzu. Młodzież otrzymała ulotki tematyczne oraz książeczki z kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu".12.11.2015r. w Zespole Szkół w Żelechlinku odbyło się spotkanie z młodzieżą w zakresie profilaktyki antytytoniowej i antydopalaczowej. Wszyscy uczniowie obejrzeli wystawkę "Cała prawda o papierosie", wysłuchali informacji na temat skutków czynnego i biernego palenia oraz poznali działanie smokolayzera. Dodatkowo uczniowie klas gimnazjalnych obejrzeli film "Dopalaczom Mówimy Stop", rozwiązywali krzyżówki profilaktyczne oraz otrzymali ulotki tematyczne.16 i 17 listopada 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w realizacji działań profilaktyki antytytoniowej poprzez obejrzenie wystawki "Cała prawda o papierosie".


Dodatkowe informacje
Postawy Polaków wobec palenia tytoniu oprac. przez GISDodano: 9.11.2015

6.11.2015 r., o godzinie 10, w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się etap powiatowy Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. W Olimpiadzie wzięło udział 5. uczniów z 2. szkół ponadgimnazjalnych, tj. z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Uczestników Olimpiady i gości powitała pani Beata Plich, Główny Specjalista ds. Jakości, która poprowadziła Olimpiadę.
Komisja konkursowa dokona oceny merytorycznej prac do dnia 16 listopada 2015 r. Na stronach internetowych organizatorów www.pis.lodz.pl ukaże się informacja o uczestnikach zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego Olimpiady, a także program tego etapu.Dodano: 6.11.2015

05 listopada 2015r., w Gimnazjum nr 6, ul. Jałowcowa w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się w Klubie Seniora 50+ spotkanie profilaktyczne emerytów i rencistów z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz. Pani Ewa Belica, kierownik Sekcji Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku, omówiła najważniejsze informacje dotyczące dodatków do żywności i umiejętność czytania etykiet żywnościowych, by zdrowo i bezpiecznie się odżywiać. Poprowadziła wykład nt. "Kupuj zdrowie, czyli jak czytać etykiety żywnościowe". Dodatkowo odbyła się akcja antytytoniowa, podczas której pracownik Oświaty Zdrowotnej opisał składniki dymu tytoniowego oraz zagrożenia związanie z paleniem czynnym i biernym. Dla chętnych przeprowadzono badania zawartości CO w wydychanym powietrzu oraz rozdano ulotki antytytoniowe.
Dodano: 4.11.2015


Komunikat w sprawie zapewnienia szczepień ochronnych dzieciom w związku z problemem z produkcją i dystrybucją szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Dodano: 30.10.2015

29.10.2015r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łaznowie odbyło się spotkanie z młodzieżą w zakresie profilaktyki antytytoniowej i antydopalaczowej. Celem spotkania było uświadomienie zagrożeń związanych z zażywaniem "nowych narkotyków". Uczniowie obejrzeli prezentację o skutkach palenia tytoniu, jak i wpływie dymu tytoniowego na organizm osób niepalących. Poruszono tematy konsekwencji prawnych posiadania, produkcji oraz wprowadzania do obrotu środków odurzających. Młodzież obejrzała film "Dopalaczom Mówimy Stop", rozwiązywała krzyżówki profilaktyczne oraz otrzymała ulotki tematyczne. Pracownicy Szkoły uczestniczyli w badaniu na zawartość CO w wydychanym powietrzu, prezentując w ten sposób działanie smokolayzera. Dzieci z klas młodszych uczestniczyły w pogadance na temat wpływu biernego palenia na organizm człowieka.
Dodano: 27.10.2015

26.10.2015r., w Centrum Medycznym, NZOZ "Almed", ul. Dzieci Polskich 19 w Tomaszowie Mazowieckim, została przeprowadzona Kampania Społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". Kampania jest częścią programu "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Kampania skierowana była do pacjentów, którzy tego dnia przebywali w przychodni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet ulotek i broszur informacyjnych związanych z tematyką uzależnień oraz mieli możliwość skorzystać z badań zawartości CO w wydychanym powietrzu.
Dodano: 9.10.2015

W dniu 06.10.2015r., w Sali Kina Włókniarz, przy ul. Mościckiego 6 w Tomaszowie Mazowieckim, została zorganizowana akcja pod hasłem "Dopalacze kradną życie", w której uczestniczyła młodzież z tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie rozpoczęli nadkom. Katarzyna Dutkiewicz - Pawlikowska, oficer prasowy tomaszowskiej policji oraz insp. Gabriel Olejnik, Komendant Powiatowy Policji, którzy omówili konsekwencje prawne posiadania, produkcji oraz wprowadzania do obrotu nowych narkotyków. Zaproszeni goście, psychotraumatolog Katarzyna Babczyńska, podjęła tematykę zaburzeń zachowania po zażyciu dopalaczy, natomiast pracownik Stacji - rolę Inspekcji Sanitarnej w przeciwdziałaniu używania i sprzedaży dopalaczy. W spotkaniu uczestniczył 21. letni mężczyzna, który podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z odurzaniem się substancjami psychoaktywnymi. Sięgnął on po dopalacze 3 lata temu. Od roku już nie bierze, jednak negatywne skutki ich zażywania odczuwa nadal. Na swoim przykładzie pokazał, jak dopalacze niszczą życie.
Dodano: 7.10.2015


Zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych. Bezpieczne formy i zalecenia higieniczno - sanitarne

Dodano: 18.09.2015

W dniu 17.09.2015r., w Sali Kina Włókniarz, przy ul. Mościckiego 6 w Tomaszowie Mazowieckim, została zorganizowana akcja pod hasłem "Wspólne "NIE" dopalaczom", na którą została zaproszona młodzież z tomaszowskich gimnazjów. Spotkanie otworzyli i zakończyli pani Zofia Szymańska, wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego oraz insp. Gabriel Olejnik, Komendant Powiatowy Policji. Zaproszeni goście, psychotraumatolog Katarzyna Babczyńska podjęła tematykę zaburzeń zachowania po zażyciu dopalaczy, p. Jacek Stępnicki - przedstawiciel Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Numed omówił wpływ dopalaczy na choroby nowotworowe, natomiast pracownik Stacji działania Inspekcji Sanitarnej w przeciwdziałaniu używania i sprzedaży dopalaczy. Prowadzącym była nadkom. Katarzyna Dutkiewicz - Pawlikowska, oficer prasowy tomaszowskiej policji, która omówiła konsekwencje prawne posiadania, produkcji oraz wprowadzania do obrotu środków odurzających. Odbyła się również projekcja filmu "Dopalaczom Mówimy Stop".


Dodano: 15.09.2015

14.09.2015r. w Zespole Szkół w Budziszewicach w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" odbyło się spotkanie z młodzieżą. Prelegentami był Komendant Komisariatu w Rokicinach podinsp. Rafał Goszczyński, oficer prasowy KPP nadkom. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska oraz pracownik Sekcji Działu Oświaty Zdrowia Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Celem spotkania było uświadomienie zagrożeń związanych z zażywaniem "nowych narkotyków" oraz zminimalizowanie zachowań ryzykownych na które jest narazona młodzież. Poruszono tematy konsekwencji prawnych posiadania, produkcji oraz wprowadzania do obrotu środków odurzających. Młodzież obejrzała film "Dopalaczom Mówimy Stop" oraz otrzymała ulotki tematyczne.

Dodano: 14.09.2015

HIVokryzja - Ulotka 1
HIVokryzja - Ulotka 2


Więcej informacji na stronie: www.hivokryzja.pl

Dodano: 07.08.2015

W dniu 06.08.2015r., w Centrum Chrześcijańskim Proem w Zakościelu, dla uczestników letniego wypoczynku, zostało zorganizowane spotkanie w ramach profilaktyki stosowania "nowych narkotyków" - dopalaczy. Akcja odbyła się we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Oficer prasowy nadkom. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska oraz pracownik tutejszej Stacji, przedstawili zagrożenia zdrowotne i konsekwencje prawne związane z używaniem, produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu tzw. dopalaczy. Młodzież obejrzała film Wojewódzkiej Kampanii Edukacyjnej "Dopalaczom Mówimy - Stop. Wybieramy Zdrowie" oraz film "Mocarz", otrzymała także materiały informujące o skutkach zażywania substancji psychoaktywnych.


Dodano: 06.08.2015

W dniu 26.07.2015r. uczestnicy kolonii letniej zorganizowanej przez Fundację NSJ "Rodzina" działającej przy parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w zajęciach profilaktycznych. W dwóch grupach wiekowych omówiono następujące tematy: bezpieczeństwo podczas wypoczynku letniego, profilaktykę chorób odkleszczowych, zagrożeń związanych z chorobą "brudnych rąk", profilaktyką wszawicy oraz licznych zagrożeń związanych z uzależnieniami, na które narażone są zarówno dzieci jak i młodzież. W grupie młodszej podjęto tematykę zagrożeń związanych z biernym paleniem, odbyły się także projekcje filmów. Ponadto dzieci bawiły się w rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych.


W grupie starszej, oprócz wyżej wymienionych tematów, omówiona została profilaktyka związana z używaniem przez młodzież "nowych narkotyków" (dopalaczy). Z konsekwencjami ich stosowania, zarówno zdrowotnymi jak i prawnymi. Młodzież zapoznała się ze znowelizowaną ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, co pozwoliło jej na szersze zrozumienie tego problemu społecznego.


Dodano: 17.07.2015

W dniu 16.07.2015r. uczestnicy obozu harcerskiego pod namiotami w Karolinowie, gmina Tomaszów Mazowiecki, zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Lubelski, wzięli udział w spotkaniu pod hasłem "Narkotykom - nie". Pracownik tutejszej Stacji przedstawił nformacje na temat zagrożeń związanych z używaniem niebezpiecznych substancji, tj. tytoniu, alkoholu i narkotyków oraz innych zagrożeń, na które narażeni są wypoczywający w lesie pod namiotami, np. choroby odkleszczowe. Poruszono także temat zdrowego, bezpiecznego odżywiania się i zachowania odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Zaprezentowany został smokolayzer, a dorosły opiekun zastępu poddał się badaniu na zawartość CO w wydychanym powietrzu - wynik 0,0 ppm CO. Harcerze otrzymali ulotki tematyczne oraz chętnie włączyli się w rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych. Akcja odbyła się w ramach bezpiecznego letniego wypoczynku.


Dodano: 16.07.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego Spała COS OPO.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że w próbkach wody pobranej do badania z wodociągu sieciowego Spała COS OPO zawartość żelaza oraz mętność wodry odpowiadają wymaganiom sanitarnym. Działa naprawcze podjęte przez producenta wody przyniosły pozytywny rezultat. Woda nadaje się do spożycia.
Dodano: 5.07.2015

W dniu 03.07.2015r. uczestnicy półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w akcji "Bezpieczne i zdrowe wakacje", zorganizowanej przez pracownika Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Tematyka spotkania dotyczyła zasad bezpiecznego i zdrowego spędzania czasu podczas wakacji. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o zdrowie, o higienę rąk, oraz unikać zagrożeń związanych z okresem letnim tj. zatruć pokarmowych, bezpiecznego zachowania się w domu, nad wodą i w lesie (zagrożenia chorobami odkleszczowymi) oraz jaki wpływ na ich zdrowie ma wdychanie dymu papierosowego. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia smokolayzera oraz wspólne rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych.

Dodano: 1.07.2015

W dniu 13 czerwca 2015r., podczas Festynu Rodzinnego, przy Szkole Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!". W akcji udział wzięły całe rodziny (dorośli odwiedzali punkt informacyjno-diagnostyczny, skorzystali z badań oznaczając zawartość CO w wydychanym powietrzu oraz otrzymali materiały tematyczne, dzieci natomiast rozwiązywały krzyżówki profilaktyczne). Podczas imprezy zachęcano do prowadzenia zdrowego stylu życia wolnego nałogów, zgodnie z hasłem Kampanii "Zdrowie bywa ulotne niczym balonik, wystarczy chwila nieuwagi i można je stracić".

Dodano: 30.06.2015

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Informacja dotycząca groźnej dla zdrowia rośliny - barszczu Sosnowskiego

Dodano: 19.06.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do zapoznania się ze spotami w ramach projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV"


Strona projektu


Dodano: 11.06.2015

W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną zakażeń wywołanych przez nowy koronawirus MERS-CoV w rejonie Bliskiego Wschodu oraz związanego z tym nowego ogniska zachorowań w Korei Południowej publikujemy "Informacje dla podróżujących"

Informacja nt. nowego koronawirusa MERS-CoV dla osób podróżujących w rejon Bliskiego Wschodu i do Korei Południowej

Dodano: 5.06.2015

Działania podjęte w związku z realizacją interwencji nieprogramowej "Światowego Dnia bez Tytoniu 2015r." przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Tomaszowie Mazowieckim

W dniu 29 maja 2015r., młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim, uczestniczyła w akcji antytytoniowej. Pracownik tutejszej Stacji wykonywał badania smokolayzerem, a także przeprowadził pogadankę dotyczącą wpływu palenia tytoniu na zdrowie młodego człowieka. Zorganizowany został happening szkolny, podczas którego młodzież rozdawała w szkole ulotki swoim kolegom.


W dniu 30 maja 2015r. podczas Festynu Rodzinnego przy Zespole Szkół w Komorowie, ul. Tomaszowska 1, został uruchomiony punkt informacyjno diagnostyczny, który odwiedzały całe rodziny. Osoby palące tytoń mogły skorzystać z badań smokaloyzerem, w celu oznaczenie zawartości CO w wydychanym powietrzu. Dodatkowo były wykonywane badania ciśnienia tętniczego krwi oraz pomiar zawartości glukozy we krwi (badanie wykonywała pielęgniarka szkolna). Największą atrakcją dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, był udział w rozwiązywaniu krzyżówek z tematyki antytytoniowej. Uczestnicy otrzymali nagrody i gadżety. Prowadzono również rozdawnictwo ulotek tematycznych.


Podobna akcja, w związku z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu, odbyła się w dniu 31 maja 2015r. przy parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim, ul. ks. Popiełuszki 2. Tam również został utworzony punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Były wykonywane badania CO w wydychanym powietrzu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz zawartości glukozy we krwi (przy współpracy z Przychodnią "Mirmed"). Całe rodziny bawiły się w rozwiązywanie krzyżówek i wykreślanek, a młodzież rozdawała ulotki antytytoniowe wszystkim uczestnikom Festynu.

Dodano: 27.05.2015


Ulotka dotycząca szkodliwości palenia.

Dodano: 20.05.2015


(Kliknij, aby powiększyć)


Informacja WHO

Dodano: 6.05.2015


Informacja o konkursie
Dodano: 5.05.2015

30 kwietnia 2015r., w Szkole Rodzicielstwa, ul. Jana Pawła II 37 w Tomaszowie Mazowieckim, została przeprowadzona Kampania Społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu" w ramach realizacji "Ogólnopolskiego profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Kampania skierowana była do przyszłych rodziców, którzy są uczestnikami szkoły rodzenia. Uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji multimedialnej, obejrzeli film "Wieczne dziecko" oraz mieli możliwość skorzystać z badań zawartości CO w wydychanym powietrzu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet ulotek i broszur informacyjnych związanych z tematyką uzależnień, zagrożeń oraz zdrowego stylu życia podczas ciąży i w okresie poporodowym.


Dodano: 22.04.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie ogłosił konkurs związany z profilaktyką antytytoniową, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów powiatu tomaszowskiego. Celem konkursu było uatrakcyjnienie realizacji programów edukacji antytytoniowej w szkołach oraz zwiększenie identyfikacji dzieci z celami programu poprzez formę wizualną.

Tematem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej promowanie zasad zdrowego stylu życia bez papierosa, zagrożeń związanych z biernym i czynnym paleniem oraz wykształcanie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich tytoń, zgodnie z założeniami programów. Do tutejszej Stacji wpłynęło 107 prac w trzech kategoriach wiekowych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim z przyjemnością informuje, że Komisja Konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

W kategorii Szkoły Podstawowe (kl. I -III):

I miejsce - Anna Kagankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Iwona Michalczyk,

II miejsce - Anna Staśkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Łakomska,

III miejsce - Amelia Plichtowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Sobczyk.

Przyznano również wyróżnienia dla:

 • Wiktorii Kobackiej ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Bożena Szadkowska,
 • Niny Kociuckiej ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Łakomska,
 • Julii Heleniak ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Iwona Michalczyk,
 • Weroniki Trzcińskiej ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Małgorzata Olkowska,
 • Agaty Suskiej ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Anna Iskierka.

W kategorii Szkoły Podstawowe (kl. IV -VI):

I miejsce - Magdalena Nowak ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, opiekun p. Bibianna Wojciechowska,

II miejsce - Maja Kasprzyk ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,

III miejsce - Jakub Królak ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Wioletta Szafran.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Antoni Szczepański ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,
 • Bartosz Tracz z Zespołu Szkół i Przedszkola w Czerniewicach, opiekun p. Agata Koścista,
 • Aleksandra Drzymalska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Beata Młynarczyk,
 • Aleksandra Lewandowska ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Wioletta Szafran,
 • Wiktoria Szulc Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,
 • Adrian Olejniczak ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie.

W kategorii Szkoły Gimnazjalne:

I miejsce - Anna Bida z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Marzena Zwolska,

II miejsce - Zuzanna Wójciak z ZS nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Łukasz Jasiński,

III miejsce - Natalia Bąk z Gimnazjum w Rzeczycy, opiekun p. Małgorzata Szczur.

Gratulujemy!
Dodano: 16.04.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 16 kwietnia 2015 roku odbyło się losowanie nagród wśród uczniów, którzy wzięli czynny udział w realizacji założeń obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015. Wystarczyło w terminie do 15 kwietnia 2015r. przesłać prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę. Przekazano 336 krzyżówek z 16 szkół powiatu tomaszowskiego. W obecności Komisji odbyło się losowanie nagród. Nagrody otrzymują: Mikołaj Hajkowski ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Tomaszowa Mazowieckiego, Michał Korzatka z Publicznego Gimnazjum z Popielaw oraz Agata Bykowska ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie.

Dziękujemy Pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim oraz Pracownikom Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim za pomoc przy realizacji działań prozdrowotnych.

Lista nagrodzonych
Dodano: 15.04.2015

W dniach 20-25 kwietnia 2015r. po raz 10. obchodzić będziemy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez państwa. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień rutynowych, które chronią społeczeństwa przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi.

Tegoroczny Tydzień obchodzony będzie pod hasłem "Zaszczep w sobie chęć szczepienia" W województwie łódzkim wykonywanie obowiązkowych szczepień ochronnych utrzymuje się na zadowalającym poziomie, jednakże od kilku lat daje się zaobserwować zwiększenie liczby osób uchylających się od szczepień ochronnych.

Pamiętać należy, że szczepienia. to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny, jeden z najważniejszych czynników przeciwepidemicznych. Systematyczne ich stosowanie, na masową skalę, ma duży wpływ na zahamowanie krążenia zarazków w przyrodzie, co ogranicza rozprzestrzenianie się groźnych chorób zakaźnych. W 1980r. WHO uznała za wykorzenioną ospę prawdziwą. Ostatni przypadek tej choroby zanotowano w 1978r.

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. W dniach 20, 22, 24 kwietnia, w siedzibie tutejszej Stacji przy ul. św. Antoniego 24, pok. nr 3, w godz. 8:00-9:30, uruchomiony będzie punkt konsultacyjny, w którym pracownicy Sekcji Nadzoru Epidemiologii udzielać będą informacji na temat szczepień ochronnych. Kontaktować można się osobiście lub telefonicznie pod nr 44 724 45 84 wew. 112 lub 115.

Europejski Tydzień Szczepień powinien zainspirować ludzi, a zwłaszcza rodziców małych dzieci, do zdobywania rzetelnej wiedzy na temat szczepień ochronnych. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował poradnik "ABC Szczepienia Ochronne. Praktyczny poradnik dla rodziców dzieci do 2. roku życia." Jest on udostępniony w wersji elektronicznej na stronie internetowej akcji informacyjnej pod nazwą: "Zaszczep w sobie chęć szczepienia"

www.szczepienia.gis.gov.pl

Ulotka
Broszura
Dodano: 09.04.2015

Już po raz 30. startuje akcja Żółty Tydzień, która trwa od 13. do 24. kwietnia 2015 r. Głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i B, przeciwko którym można zabezpieczyć się poprzez szczepienia ochronne. Niezwykle ważna jest także edukacja na temat profilaktyki tych chorób.

Informacja prasowa
Infografika

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w obchody Żółtego Tygodnia. W dniach 20 i 22 kwietnia br., w godzinach 9.00 do 13.00, organizuje punkt konsultacyjny związany z tematyką profilaktyki zagrożeń WZW oraz szczepień. Kontaktować się można osobiście w pokoju nr 3 Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Św Antoniego 24 lub telefonicznie pod numerem 44 724 45 84 wew. 112 lub 115.
Dodano: 1.04.2015

Działania podjęte w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015:

W dniu 27 marca 2015r., w Zespole Szkół nr 8, ul. Gminna 5/9, odbył się wykład "Kupuj zdrowie, czyli jak czytać etykiety żywnościowe". Prelegentem była p. Ewa Belica, kierownik Sekcji Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku. Młodzież gimnazjalna zapoznała się z nowymi wymaganiami, które powinny znajdować się na etykietach, by produkty były bezpieczne dla wszystkich konsumentów. Po wykładzie młodzież rozwiązywała krzyżówkę, za którą można było otrzymać drobne upominki i gadżety.Do pobrania:
Ulotka dotycząca znakowania żywności


Dodano: 23.03.2015

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą - 24 marca

Dzień ten został ustalony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę odkrycia przez niemieckiego bakteriologa, Roberta Kocha, bakterii wywołującej chorobę, nazwanej później prątkiem Kocha. Choroba ta wciąż jest dużym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, pomimo intensywnych działań w zakresie jej zapobiegania i leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2013 r. na całym świecie, zachorowało na gruźlicę 9 mln osób, a 1,5 mln spośród nich zmarło. Gruźlica pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób świata. Zachorowania na gruźlicę są pod szczególnym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którego zasady reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gruźlica - najczęściej zadawane pytania
Sytuacja epidemiologiczna gruźlicy w Polsce
Dodano: 23.03.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego Spała COS OPO.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranej z wodociągu sieciowego w Spale COS OPO, stwierdzono ponadnormatywną zawartość żelaza oraz zwiększoną mętność wody. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia w tym wodociągu. Producent wody podejmie działania naprawcze zmierzające do obniżenia zawartości żelaza i mętności zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.
Dodano: 23.03.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Na podstawie wyników badania wody pobranej w dniu 16.03.2015 r., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że po przeprowadzonych działaniach naprawczych w wodociągu sieciowym Biała Góra, skład mikrobiologiczny wody spełnia wymagania sanitarne. Woda nadaje się do spożycia przez ludzi.
Dodano: 18.03.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza uczniów Szkół Podstawowych (klas IV - VI) oraz Gimnazjów powiatu tomaszowskiego do udziału w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2015. Wystarczy jedynie w terminie do 15 kwietnia 2015r. przysłać rozwiązaną krzyżówkę na adres Stacji lub drogą mailową na adres tomaszow@pis.lodz.pl Wśród wszystkich uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody i gadżety.

Krzyżówka
Dodano: 6.03.2015

W dniu 6 marca 2015 roku, w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, odbył się etap powiatowy IV edycji "Konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia", zorganizowany w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Trzymaj Formę". Powiat tomaszowski reprezentowały uczennice Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim: Aleksandra Doryń i Zuzanna Dziubek, opiekun pani Izabela Kolanko, nauczyciel wychowania fizycznego. Wyniki zostaną umieszczone na stronie www.trzymajforme.pl do dnia 27 marca 2015r.

Dodano: 4.03.2015

W dniu 3 marca 2015r., w Tomaszowskim Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim, na Oddziale Położniczo - Ginekologicznym, odbyła się Kampania społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Pacjentki oddziału obejrzały film pt. "Wieczne dziecko", wysłuchały prelekcji na temat skutków stosowania środków psychoaktywnych, mogły także zmierzyć smokolayzerem zawartość CO w wydychanym powietrzu. Wszystkie panie przebywające na Oddziale otrzymały broszurki i ulotki dla kobiet w ciąży - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu. Broszura zawiera podstawowe wskazówki i rady dotyczące zasad zdrowego stylu życia oraz informacje o zagrożeniach wynikających z ryzykownych zachowań.

W dniu 4 marca 2015r., w Szkole Rodzenia, przy przychodni "Mirmed" w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu"


Dodano: 2.03.2015

Jak co roku, 7 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia.


Światowy Dzień Zdrowia jest okazją do przypomnienia i podkreślenia roli jaką spełniają ustawodawcy, rolnicy, producenci i sprzedawcy żywności oraz każdy z nas, jako konsument, w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia "z pola na nasz stół". Jakość spożywanych pokarmów znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów. W związku z dużą potrzebą edukacji społeczeństwa, w celu zapobiegania chorobom odżywnościowym, WHO opracowała 5 kluczy bezpieczeństwa dla żywności, czyli zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności, tj.: utrzymywania czystości, oddzielania żywności surowej od gotowanej, dokładnego gotowania, utrzymywania żywności w odpowiedniej temperaturze, używania bezpiecznej wody.

W myśl tegorocznego hasła będziemy podejmować różne działania promujące bezpieczną i zdrową żywność.

Poradnik Obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015
Bezpieczeństwo Żywności - ulotka informacyjna
5 kroków do bezpieczniejszej żywności - Ulotka WHO

Dodano: 27.02.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranych z wodociągu sieciowego w Białej Górze, stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii grupy coli, w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia. Do czasu uzyskania poprawy składu mikrobiologicznego wody, po wprowadzeniu okresowej jej dezynfekcji, ze względów profilaktycznych, zaleca się spożywanie wody po przegotowaniu.

Dodano: 24.02.2015

Spot GRYPA Chroń siebie i innych.
Chroń przed grypą siebie i innych.
Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania

Dodano: 18.02.2015


(Kliknij, aby powiększyć)

Informacja prasowa
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Rodzina
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - Rodzina
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Ciąża
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - CiążaDodano: 16.02.2015

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Obecność bakterii Salmonella w produkcie pn. "Rapunzel Tahin Seasamus"
Zagrożenie:
Zanieczyszczenie produktu potencjalnie chorobotwórczą bakterią SalmonellaDodano: 13.02.2015

Zdrowo i bezpiecznie podczas wypoczynku zimowego.

W powiecie tomaszowskim prowadzone były działania z zakresu bezpieczeństwa i promocji zdrowia. Podczas wypoczynku zimowego odbyły się spotkania z uczestnikami półkolonii, na których omawiano profilaktykę zachorowań na choroby zakaźne (grypa, WZW typu A, B i C, KZM i inne) oraz zagrożenia zdrowotne, jakie niosą niewłaściwe zachowania, brak higieny i profilaktyki antytytoniowej. Uczestnicy wypoczynku wysłuchali prezentacji, pogadanek, obejrzeli krótkie filmy, co pozwoliło im na udział w konkursach (krzyżówki i wykreślanki). Spotkania takie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12 oraz nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim (podczas dwóch turnusów) oraz w Fundacji NSJ "Rodzina", która działa przy Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim. Działania profilaktyczne w Fundacji uświetnił udział p. Ewy Dworak z Przychodni "Mirmed", która przybliżyła problem, na który szczególnie narażone są dzieci, tj. chorobę tzw. "brudnych rąk". Dzieciom i młodzieży, za aktywny udział w zajęciach, wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Dodano: 13.02.2015

MÓJ WALENTY JEST THE BEST, IDZIE ZE MNĄ ZROBIĆ TEST - AKCJA KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS

Zbliżają się WALENTYNKI, święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Z tej okazji Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z młodymi artystami przygotowało oryginalną akcję, która ma zachęcać przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

W województwie łódzkim punkt konsultacyjno-diagnostyczny znajduje się przy Poradni Nabytych Niedoborów Odporności Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Dr. W. Biegańskiego ul. Kniaziewicza 1/5, otwarty w poniedziałek i czwartek w godzinach 15.30 - 18.00. Można tam bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV oraz skorzystać z profesjonalnego poradnictwa.

Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. W związku z tym Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Załącznik:
Karta walentynkowaDodano: 12.02.2015

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2014

InformacjaDodano: 2.02.2015

Okres ferii zimowych to czas odpoczynku, pamiętajmy również o bezpieczeństwie.

Ulotka dla rodziców
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Dodano: 27.01.2015

Pismo dotyczące szkoleń pracowników sektora ochrony zdrowia oraz pracowników studiów tatuażu, salonów kosmetycznych i fryzjerskich w ramach Projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV".Dodano: 12.01.2015
ARCHIWUM WIADOMOŚCI

opracowanie i treść: PSSE TOMASZÓW MAZ.

Aktualizacja: 2015-07-03